Acronis True İmage İle Yedek Almak ve Geri Yüklemek


Günümüzde çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayarımızda çok büyük sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu sorunlar karşısında çeşitli Anti-Virüs programları ile çözüm üretsek de bazen virüs programları da işe yaramayabiliyor. Bu gibi programlarda bilgisayarımıza format atmanız gerekebilir. Format atmak bazen saatle alabiliyor. Çünkü bilgisayarımıza format attıktan sonra en büyük sorun driverları bulmak.

Veri güvenliği açısından da kullanabileceğiniz en iyi programlardan biri Acronis True İmage. Bu program ile hem bilgisayarınızın C kısmının hem de D kısmının yedeğini alabilirsiniz. Genellikle C kısmının yani bilgisayarımızın sistem dosyalarının yedeğini almak daha mantıklı tabii ki duruma göre D kısmının yani kişisel dosyalarımızın olduğu kısmın yedeğini de almak bazen gerekli olabilir. Bu yazımda ben tamamen sistem dosyalarının yani C kısmının yedeğini nasıl alacağız onu anlatacağım.

Acronis True İmage İle Yedek Almak

Acronis True İmage ile özellikle akıllı tahtaların yedeği çok kolay alınabilir. Tabii ki kişisel bilgisayarlarında yedeğini çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. Acronis, yedek almak için çok iyi bir program diyebilirim. İlk olarak programımızı çalıştırıyoruz. (Program elinde olmayan arkadaşlar deneme sürümüne internetten ulaşabilirler. Anlatım Acronis True İmage 2014 ile yapılmıştır.)


Karşımıza gelen bu ekrandan hemen yukarıdaki menülerde yer alan Back and Recovery kısmına tıklıyoruz ve karşımıza şu şekilde bir ekran geliyor.


Bu ekranda ise Back up Data yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekran çok önemli çünkü burada yapacağımız ayarlar çok önemli diyebilirim. Buradaki ayarları ilk defa kullanacaksanız kesinlikle hiç bir ayarı değiştirmeden varsayılan olarak bırakınız.


1 numaralı okun gösterdiği kısım hangi kısmın yedeğini alalım diye bize soruyor. Eğer sistem dosyalarının yedeğini almak istiyorsanız (bu anlatımda bu var ) Locak Disk C, kişisel dosyalarınızın yedeğini almak istiyorsanız Local Disk D kısmını seçiyoruz.

2 numaralı okta ise yedeği nereye almak istiyorsanız diye soruyor. Daha verimli olması için USB diske alsanız sizin için daha iyi olacaktır. Ama isterseniz bilgisayarınızı Local D kısmına da alabilirsiniz.

3 kısımda ise Scheme denilen kısım buraya tıklıyoruz ve açılan kısımdan Full kısmını seçiyoruz. Yedeğin daha sağlam olması açısında bunu Full yapmamız daha iyi olacaktır.


Yukarıda yer alan resimde hemen yukarıda farklı menüler var. Şu an için işimize çok yaramıyor ve eğer ilk defa yedek alacaksınız kesinlikle bu ayarlar ile oynamayın. Eğer bu kısımlar ile ilgili soru soracak olursanız yorum formunu kullanabilirsiniz. Örneğin; bu ayarlar içerisinde yedeğimizin boyutunu küçültüp büyütebiliriz, yedeğimize şifre koyabiliriz, yedek alma işlemi bittikten sonra otomatik olarak bilgisayarımızı kapatabiliriz vb. Dediğim gibi ilk defa yedek alacaksınız bu kısımlar ile hiç oynamayın derim.

Bu ayarları yaptıktan sonra OK kısmına tıklayın gelen ekrandan Back Up Now butonuna tıkladığınız zaman yedeğinizi almaya başlayacaktır. 

Acronis İle Yedek Nasıl Geri Yüklenir

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra yedeğinizi başarılı bir şekilde almış olacaksınız. Yedek aldıktan sonra programımızı kapatalım aradan 2-3 ay geçti ve sistemimizde gariplikler başladı diyelim :) Hemen Acronis True İmage programımız çalıştırıyoruz. Karşımıza yine bu ekran geliyor.


Buradan Recover Data diyoruz ve yedeğimiz neredeyse seçip OK diyoruz. Daha sonra yedeğimiz bilgisayarımıza kusursuz bir şekilde yükleniyor.

Elimden geldiğince Acronis True İmage programı ile yedek nasıl alınır anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan soruları yorum formundan benimle paylaşabilirsiniz...Google Plus İle Paylaş
  Yorum Yap

12 yorum:

 1. Hocam Acronis True İmage İle Yedek Alınca,driverler-windows sistem dosyaları-programlar-belgeler yani kısaca her şeyi kapsıyormu ? Geri yüklemede bunlardan biri olmazsa hiç önemi yok bu programın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nurullah abi o an yedeklemesini seçtiğin disketeki herşeyi eksiksiz alıyor (driver, oyun, dosya, belge) rahat ol :D

   Sil
  2. peki nerde baktımsa hep karşıma ya disk C: yedeği alınır yada D: pekş ikisini aynı anda haricidiske nasıl yedeklenir???

   Sil
  3. 3.resimde yedek almak icin c surucusunun mu d surucusununmu secilmek istendigi soruluyor. Burada c ve d surucusunu beraber secerseniz iki surucunun de yedegini almis olursunuz.

   Sil
 2. Bize gelen ET bin bir tanesi boş.Açtığımız da işletim sistemi yüklü değil uyarısı veriyor.Başka ET nin yedegini nasıl yüklerin. Boot edip yükleme nasıl oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acronis de bootable cd olusturma araci var. Sitede aratirsaniz da bulabilisiniz yaziyi mobil oldugum icin linki atamiyorum. Onunla tahtayi bootable olarak acip calisan bir tahtanin yedegini yukleyebilirsiniz

   Sil
 3. Paylaşmlarınız için teşekkürler. Acronisi flashtan çalıştırıp bootable olarak, akıllı tahta yedeğini de flasha alıp tek flash ile yedeği diğer tahtaya yükleyebilir miyiz ?

  YanıtlaSil
 4. Acronis de bootable cd olusturma araci var. Sitede aratirsaniz da bulabilisiniz yaziyi mobil oldugum icin linki atamiyorum.

  YanıtlaSil
 5. Hocam peki akıllı tahta imajı almak için ve sonrasında başka bir tahtaya yüklemek için ne yapmalıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. site içerisinde yer alan yazılarda detaylı olarak anlatılıyor hocam

   Sil