BT Rehber Öğretmenleri ( Bilişim Teknolojileri) Öğretmenleri Nasıl Kurs Açar


Merhaba arkadaşlar. Bt rehber öğretmenleri yeni adıyla fatih projesi bt rehber öğretmenlerinin okulda kurs açıp açamaması ile ilgili çok fazla mail ve özelden mesajlar alıyorum. Sizlere bununla ilgili resmi yazılarla açıklamalarda bulunacağım.Okullarda Destekleme ve Yetiştirme Kursu açma konusunda bilişim teknolojileri öğretmenlerinin herhangi bir problemi yoktur. FP-BTR görevleri olan öğretmen arkadaşlar geçen yıllarda sorunlar yaşasalarda bu sorunlar düzeltildi.

"Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 10. maddesinde "FP-BTR olarak görevlendirilen öğretmenlere "Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde" için Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. Görevlendirilen öğretmenler "eğitim öğretim saatleri dışında" mevzuatı doğrultusunda belletmenlik vb. görevleri yapabileceklerdir." ve 11. maddede "......Fatih Projesi BT Rehberliği görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılacak......" denilmektedir. Buna göre FP-Btr öğretmenleri FP-Btr öğretmeni olarak görevlendirildikleri okulun eğitim öğretim saatine göre çalışmakla yükümlüdür. Ayrıca ikili eğitim yapan okullarda da sabahçı grupla görevlendirilen öğretmenler sabahçı grubun eğitim öğretim yaptığı saatlerde öğleci grupta görevlendirilen öğretmenler ise öğlenci grubun eğitim öğretim yaptığı saatlerde FP-Btr öğretmenliği görevini yürütmekle yükümlüdür."

FP-BTR olan öğretmen arkadaşlarımın görevlendirmeleri görevlendikleri okulun ders saati içerisinde olmaktadır.  Diyelim ki okulunuz saat 7:30 da başladı 13:00 da bitti. Siz saat 13:00 dan sonra isterseniz kurs açabilirsiniz. Çünkü FP-BTR göreviniz saat 13:00 itibariyle bitmiştir. Zaten Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 10. maddesinde de belletmenlik vb. görevleri yapabileceğimiz açık bir şekilde ifade ediliyor.

Ayrıca memurlar.net'in BURADA yapmış olduğu haberde de kurs açmamızda herhangi bir problem olmadığı açık ve nettir. 

Diğer bu husus ise BTR Nöbet tutar mı? Eski yazılara bakarsanız tutulmuyor arkadaşlar. Yeni yazıda ise BTR görevinin olmadığı gün nöbet tutabilirsiniz. Mesela pazartesi günü 7 saat full derse giriyorsunuz diyelim o gün FP-BTR göreviniz olmayacağı için pazartesi günü nöbet tutabilirsiniz. 

Aşağıdaki maddede de bu açıkça ifade ediliyor.

Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde için Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. (Kaynak: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 7. maddesi) Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir. Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. Maddesinin 4. Fıkrasında "İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar." denilmektedir. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 86. Maddesinin 4. fıkrasının (ö) bendinde "Okul yönetimince belirlenip kendisine verilen nöbet görevini yerine getirir." ve 91. Maddesinin 1. fıkrasında "Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler." denilmektedir. Buna göre FP-Btr görevi olmayan günlerde diğer öğretmenler ile aynı konumda olup ilgili maddeler gereğince nöbet tutmalıdırlar.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları