BTR Olmak Ya da Olmamak


Fatih projesi bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olacak olan ya da olmayı düşünen arkadaşları aydınlatmak için daha önce bir çok yazı yazmıştım. Edindiğim tecrübelere göre artık bu yazıyı güncelleme vakti de geldi.

Arkadaşlar FP-BTR ya da eski adıyla formatör olmak korktuğunuz kadar zor bir iş değil. Sisteminizi oturttuğunuz taktirde aslında yapacak işlerinizi çok basit bile diyebilirim. İsterseniz yapacak olduğunuz işlemleri madde madde sizlerle paylaşayım.

Bilişim Teknoloji Öğretmenleri'nin görevlerinden biri de BTR görevi. Aslında gönüllük işi ama bazen zorunlu olarak da bu görev verilebiliyor. Malum okulumuza atandıktan sonra bir çok BT öğretmeni BTR görevlendirmesini alıyor. Bazen öğretmenlerimiz arasında özellikle de bayan öğretmenlerimizi görevi alıp almama konusunda kararsızlık yaşıyor. Bence en mantıklısı bu görevi almak. Bu görev bizim görevimiz ve bölümümüze kesinlikle sahip çıkmalıyız ve Bilişim Teknolojisi alanına diğer branş öğretmenlerinin bakışını kesinlikle düzeltmeliyiz.

Bazen bizi tamirci !!!!! gibi görebilirler ama bize düşen doğru düzgün bir şekilde durumu diğer öğretmen arkadaşlarımıza izah etmek. Neyse çok uzatmayayım :)

Bazen çok değişik sorular ile karşılaşabiliyoruz. En çok sorulan soruların cevaplarını aşağıda paylaşıyorum :)

1) Stajyer öğretmen FP-BTR olamaz. Adaylığının kalkması gerekir.

2)İlk olarak yapmanız gereken bir çalışma planı hazırlamanız. Çalışma planını örneğini aşağıda verilen bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.Daha sonra bir image bulmanız gerekiyor. Tahta çöktüğü zaman hemen elinizde olan image sayesinde 10-15 dakika içerisinde tahtayı tekrar kullanılır hale getirebilirsiniz. Akıll tahtalar için image isterseniz kendiniz de alabilirsiniz. Ya da il,ilçe btr koordinatörü aracılığıyla da alabilirsiniz. Sizlere tavsiyem bir tahtaya temiz kurulum yapıp kendi yedeğinizi kendiniz almanız yönünde olacaktır. Daha önce hiç yedek alma, yedek yükleme gibi işlemler yapmadıysanız aşağıda yer alan yazıları inceleyebilirsiniz.

>> İlgili Yazılar: 
3) Akıllı tahtalar mutlaka bir kilit sistemi kurun. Eğer akıllı tahtalarda bir kilit sistemi olmazsa öğrenciler tarafından tahtalar tenefüslerde kullanılabilir ve tahtalara çeşitli zararlar verilebilir. Akıllı tahtalarda kullanabileceğiniz kilit programları için aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz. Ben daha önce ATAK kullanırken artık ekilit isimli programı kullanıyorum. İlgili yazı içerisinde farklı alternatifleri de bulabilirsiniz.

>> İlgili Yazı:


4) Öğretmenlerin akıllı tahtalarda en olmazsa programlarını mutlaka kurun. Bunlar;

* Libre Office
* VLC Media Player
* Anti-Virüs (Önerim: AVAST yada 360 Total Security)
* Fatih Kalem
* Antropi Teach

Bu programlar benim için olmazsa olmaz programlar diyebilirim ve her akıllı tahtada da mutlaka kullanırım.

5) Tahtaların en önemli sorunlarından birisi kesinlikle dokunmatik sorunu. Eğer tahtalarda bir dokunmatik sorunu varsa ya da tahtalarda çok fazla dokunmatik sorunu yaşansın istemiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

>> İlgili Yazı:


6)Akıllı tahtalarda en önemli sorun sistem çökmesidir. Bu durumda basit olarak elinizde olan image tahtaya yüklenir. Bu şekilde işinizi kolay ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

7)FP-BTR olarak okulun web sitesinin güncellenmesinde de sorumlu olduğunuzu unutmayın. Ama şu da var. WEB sitesi komisyonu mutlaka olmalı. Komisyonda bilişim teknolojileri öğretmeni, Türkçe öğretmeni ve sosyal bilgiler öğretmeni olabilir. Okul web sitesi tek başınıza sizin sorumluluğunuzda değildir. Ayrıca okul web siteleri de aldıkları tıklamaya göre ilçe, il ve ülke genelinde sıralamaya da sokuluyor. Okul web sitesinin sıralamasını arttırmak isterseniz sitenin çok ziyaretçi almasını sağlamalısınız.

8)FP-BTR olarak EBA’nın kullanımı konusunda hem öğrencilere hem de öğretmenlere rehberlik yapmak zorundasınız. Bu konu ile ilgili çeşitli afişler hazırlayıp okulun ilgili panolarına, kapılara asabilirsiniz. Ayrıca EBA kullanım afişlerini de aşağıda yer alan bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

>> İlgili Yazı:


9) BTR öğretmenin 15 saati doldurmasına gerek yok. Bir çok öğretmen arkadaş 6 saat derse girip geri kalan saatlerini BTR ile dolduruyor. Ancak siz daha fazla da derse girebilirsiniz. Kısaca 6 saat +BTR ile de görev alabilirsiniz.

10) Pazartesiden cumaya sırasıyla 4-3-4-3-4 ek ders alırsınız. Yani bir haftada 18 ek ders almış gibi olursunuz.

11) BTR demek ayak işçisi demek değildir. Sadece akıllı tahtalardan ve bu tahtaların diğer öğretmenlere eğitmenliği yapmaktan sorumluyuz. Varsa lab. onunla da ilgilenilebilir. Ancak BTR asla ve asla ayak işçisi değildir, buna izin vermeyin

12) Kendi okulunuz BTR almıyorsa başka okullara da başvuru yapabilirsiniz. Çok fazla ihtiyaç var, isterseniz açıkta kalmazsınız.

13) BTR başvurusu için müdür beyle konuşursunuz okulunuzdaki memur il veya ilçe mem'e üst yazı ile birlikte sizin başvuru formunuzu taratarak yollar. Okulda tek bilişim öğretmeni sizseniz kesinlikle siz BTR olursunuz, başkası hakkınızı yiyemez.

14) BTR olanlar okulun ders saatleri süresince okulda durmak zorundadır.

15) İkili eğitim yapan okullarda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı BTR görevlendiriliyor.

Burada hemen hemen her türlü görevlerimiz yazıyor. Bunun dışında da çok bir görevimiz yok zaten. Lütfen özellikle de bayan hocalarımız korkmadan BTR görevini alsınlar. Çünkü bölümümüzün ve BT öğretmenlerinin saygınlığı açısında bu çok önemli bir durum. Ayrıca BTR başvuru formunun word halini de buraya yüklüyorum. İhtiyaç duyan arkadaşlar indirebilirler. Sorularınızı yorum formundan hiç çekinmeden paylaşabilirsiniz.

Son olarak BTR ile ilgili bir kaç daha bilgi paylaşıp konuyu kapatıyorum. Sorusu olan arkadaşlar varsa yorum formunu ya da bilişimciruh facebook sayfasını kullanabilirler.Resim biraz kalitesiz gibi oldu ama bu yazıyı hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ben sadece BT öğretmeni arkadaşları bilgilendirmek amacıyla buraya koydum.


Google Plus İle Paylaş
  Yorum Yap

3 yorum:

 1. Merhaba arkadaşlar. Okulumuz ikili öğretim 5. ve 6. sınıflarda toplam 40 saat bilişim dersi var. BTR başvurusu yaptım. 40 saat dersi 10 saat ben, 30 saat diğer arkadaş alarak paylaşabilir miyiz? Yoksa ben en az maaş karşılığı(15 saat) mi ders almak zorundayım ya da 20 20 olarak mı paylaşmalıyız. 10 saat almamın önünde kesin bir engel var mı?

  YanıtlaSil
 2. herşey için çok teşekkürler Sayın Ruh, çok faydalı oluyorsunuz.

  YanıtlaSil
 3. ATAK programına benzer olan "E-kilit" programını kullanıyorum, çok da memnunum. Sizlere de nacizhane tavsiye ederim.

  YanıtlaSil

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları