BTR Olmak Ya da Olmamak


Fatih projesi bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olacak olan ya da olmayı düşünen arkadaşları aydınlatmak için daha önce bir çok yazı yazmıştım. Edindiğim tecrübelere göre artık bu yazıyı güncelleme vakti de geldi.

Arkadaşlar FP-BTR ya da eski adıyla formatör olmak korktuğunuz kadar zor bir iş değil. Sisteminizi oturttuğunuz taktirde aslında yapacak işlerinizi çok basit bile diyebilirim. İsterseniz yapacak olduğunuz işlemleri madde madde sizlerle paylaşayım.

Bilişim Teknoloji Öğretmenleri'nin görevlerinden biri de BTR görevi. Aslında gönüllük işi ama bazen zorunlu olarak da bu görev verilebiliyor. Malum okulumuza atandıktan sonra bir çok BT öğretmeni BTR görevlendirmesini alıyor. Bazen öğretmenlerimiz arasında özellikle de bayan öğretmenlerimizi görevi alıp almama konusunda kararsızlık yaşıyor. Bence en mantıklısı bu görevi almak. Bu görev bizim görevimiz ve bölümümüze kesinlikle sahip çıkmalıyız ve Bilişim Teknolojisi alanına diğer branş öğretmenlerinin bakışını kesinlikle düzeltmeliyiz.

Bazen bizi tamirci !!!!! gibi görebilirler ama bize düşen doğru düzgün bir şekilde durumu diğer öğretmen arkadaşlarımıza izah etmek. Neyse çok uzatmayayım :)

Bazen çok değişik sorular ile karşılaşabiliyoruz. En çok sorulan soruların cevaplarını aşağıda paylaşıyorum :)

1) Stajyer öğretmen FP-BTR olamaz. Adaylığının kalkması gerekir. Bazı durumlarda atanılan il ya da ilçe de çok az bt öğretmeni olduğu zamanlar aday öğretmenlerden de btr yapıldığını biliyoruz ama bu tamamen atanılan yerin şartlarına göre değişiyor.

2)İlk olarak yapmanız gereken bir çalışma planı hazırlamanız. Çalışma planını örneğini aşağıda verilen bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.Daha sonra bir image bulmanız gerekiyor. Tahta çöktüğü zaman hemen elinizde olan image sayesinde 10-15 dakika içerisinde tahtayı tekrar kullanılır hale getirebilirsiniz. Akıllı tahtalar için image isterseniz kendiniz de alabilirsiniz. Ya da il,ilçe btr koordinatörü aracılığıyla da alabilirsiniz. Sizlere tavsiyem bir tahtaya temiz kurulum yapıp kendi yedeğinizi kendiniz almanız yönünde olacaktır. Daha önce hiç yedek alma, yedek yükleme gibi işlemler yapmadıysanız aşağıda yer alan yazıları inceleyebilirsiniz.

>> İlgili Yazılar: 
3) Akıllı tahtalar mutlaka bir kilit sistemi kurun. Eğer akıllı tahtalarda bir kilit sistemi olmazsa öğrenciler tarafından tahtalar tenefüslerde kullanılabilir ve tahtalara çeşitli zararlar verilebilir. Akıllı tahtalarda kullanabileceğiniz kilit programları için aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz. Ben daha önce ATAK kullanırken artık ekilit isimli programı kullanıyorum. İlgili yazı içerisinde farklı alternatifleri de bulabilirsiniz.

>> İlgili Yazı:


4) Öğretmenlerin akıllı tahtalarda en olmazsa programlarını mutlaka kurun. Bunlar;

* Libre Office
* VLC Media Player
* Anti-Virüs (Önerim: AVAST yada 360 Total Security)
* Fatih Kalem
* Antropi Teach
* MAKS (Mersin Akıllı Kilit Sistemi)

Bu programlar benim için olmazsa olmaz programlar diyebilirim ve her akıllı tahtada da mutlaka kullanırım.

5) Tahtaların en önemli sorunlarından birisi kesinlikle dokunmatik sorunu. Eğer tahtalarda bir dokunmatik sorunu varsa ya da tahtalarda çok fazla dokunmatik sorunu yaşansın istemiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

>> İlgili Yazı:


6)Akıllı tahtalarda en önemli sorun sistem çökmesidir. Bu durumda basit olarak elinizde olan image tahtaya yüklenir. Bu şekilde işinizi kolay ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

7)FP-BTR olarak okulun web sitesinin güncellenmesinde de sorumlu olduğunuzu unutmayın. Ama şu da var. WEB sitesi komisyonu mutlaka olmalı. Komisyonda bilişim teknolojileri öğretmeni, Türkçe öğretmeni ve sosyal bilgiler öğretmeni olabilir. Okul web sitesi tek başınıza sizin sorumluluğunuzda değildir. Ayrıca okul web siteleri de aldıkları tıklamaya göre ilçe, il ve ülke genelinde sıralamaya da sokuluyor. Okul web sitesinin sıralamasını arttırmak isterseniz sitenin çok ziyaretçi almasını sağlamalısınız.

8)FP-BTR olarak EBA’nın kullanımı konusunda hem öğrencilere hem de öğretmenlere rehberlik yapmak zorundasınız. Bu konu ile ilgili çeşitli afişler hazırlayıp okulun ilgili panolarına, kapılara asabilirsiniz. Ayrıca EBA kullanım afişlerini de aşağıda yer alan bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

>> İlgili Yazı:


9) BTR öğretmenin 15 saati doldurmasına gerek yok. Bir çok öğretmen arkadaş 6 saat derse girip geri kalan saatlerini BTR ile dolduruyor. Ancak siz daha fazla da derse girebilirsiniz. Kısaca 6 saat +BTR ile de görev alabilirsiniz. 21 Saatten fazla dersiniz varsa sizi kendi okulunuz dışında btr olarak görevlendirmezler arkadaşlar. Bu kısmı çoğu kişi yanlış yorumluyor ve 21 saat ve üstü dersim varsa btr olamam diyor öyle bir şey yok. 21 saat ve üstü dersi olanları başka bir okulda görevlendirmiyorlar. Tabi istisnalar hariç...

Bununla ilgili kaynaklar mersin.meb.gov.tr/fatih/btr.aspx bakın açıkça yazıyor

21 saatten fazla ders görevi dolduran öğretmenlere okulu dışında Fatih Projesi BT rehberlik görevi verilmeyecektir.
Bu ne demek yani kendi okulunuz dışında fp-btr görevi vermiyoruz demek ama bazı arkadaşlar ısrarla 21 saat üstü dersin varsa btr olamazsın diyor. Linke belki bir şey felan olur diye 21 saat üstü btr olur yazını da ekliyorum :)


10) Pazartesiden cumaya sırasıyla 4-3-4-3-4 ek ders alırsınız. Yani bir haftada 18 ek ders almış gibi olursunuz. BTR olduğunuz zaman nöbet tutabilirsiniz. tek şart nöbet tuttuğunuz gün full derse girmeniz gerekir. Ayrıca BTR öğretmeni de kurs alabilir hiç sorun yok. Bazı idareler zorluk çıkarsa da böyle bir uygulama yok. En basidini söylüyorum başka branşlardan btr olanlar çok rahat bir şekilde kurslarını açabiliyor bizim açmamızda da yasal olarak bir sorun bulunmamakta. Hafta sonu açılan kurslarda kaç saat dersimiz olursa olsun girdiğimiz kadar ek dersi alabiliriz. Örneğin 8 saat dersimiz var ve hafta sonu da 4 saat kurs açtık. Bu 4 saatin tamamını alabiliriz. Sorun yok. Ama 8 saat dersimiz var ve hafta içine kurs verdiler diyelim ki burada işler biraz karışıyor ve ders saatimiz 8 saat olduğu için 15'e tamamlamak  gerekiyor. Aslında 15'e tamamlamak zorunda değiliz hatta bilisimciruh.com/2016/08/bt-rehber-ogretmenleri-bilisim-kurs burada yer alan yazımda da kaynakları ile belirttiğim gibi BTR mesai saatleri dışında hafta içi kurs açarsa da 15 saate tamamlamak gibi bir derdi yok ama bazı idare ve memler ısrarla kurs saati+ ders saatini 15'e tamamlamak istiyorlar. Hafta içi kurs açacak arkadaşlar yukarı da yer alan yazıları gösterdikleri taktirde hafta içi açtıkları kursların da ücretlerini tam olarak alabilirler.

Ama BTR olurken ders saatinin 15 altı ya da üstü gibi olma bir derdi yok arkadaşlar sadece kurs olacağı zaman bu şekilde bir sorun oluyor. Eğer 15 saat üstünde dersiniz yoksa kursunuzu hafta sonu açarsanız girdiğiniz dersin ücretini tamamen alabilirsiniz. Çünkü hafta içi kurs açtığınız zaman ders saatini 15 saat altı ise bazı kurumlar sorun çıkarıyor. Siz idare ile bu konuda sorun yaşıyorsanız en güzeli kursunuz hafta sonu açın çünkü bazı idarelere yazı da göstersen de laf anlatması çok zor oluyor maalesef.

11) BTR demek ayak işçisi demek değildir. Sadece akıllı tahtalardan ve bu tahtaların diğer öğretmenlere eğitmenliği yapmaktan sorumluyuz. Varsa lab. onunla da ilgilenilebilir. Ancak BTR asla ve asla ayak işçisi değildir, buna izin vermeyin

12) Kendi okulunuz BTR almıyorsa başka okullara da başvuru yapabilirsiniz. Çok fazla ihtiyaç var, isterseniz açıkta kalmazsınız.

13) BTR başvurusu için müdür beyle konuşursunuz okulunuzdaki memur il veya ilçe mem'e üst yazı ile birlikte sizin başvuru formunuzu taratarak yollar. Okulda tek bilişim öğretmeni sizseniz kesinlikle siz BTR olursunuz, başkası hakkınızı yiyemez.

14) BTR olanlar okulun ders saatleri süresince okulda durmak zorundadır.

15) İkili eğitim yapan okullarda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı BTR görevlendiriliyor.

Burada hemen hemen her türlü görevlerimiz yazıyor. Bunun dışında da çok bir görevimiz yok zaten. Lütfen özellikle de bayan hocalarımız korkmadan BTR görevini alsınlar. Çünkü bölümümüzün ve BT öğretmenlerinin saygınlığı açısında bu çok önemli bir durum. Ayrıca BTR başvuru formunun word halini de buraya yüklüyorum. İhtiyaç duyan arkadaşlar indirebilirler. Sorularınızı yorum formundan hiç çekinmeden paylaşabilirsiniz.

Son olarak BTR ile ilgili bir kaç daha bilgi paylaşıp konuyu kapatıyorum. Sorusu olan arkadaşlar varsa yorum formunu ya da bilişimciruh facebook sayfasını kullanabilirler.

  Yorum Yap

25 yorum:

 1. Merhaba arkadaşlar. Okulumuz ikili öğretim 5. ve 6. sınıflarda toplam 40 saat bilişim dersi var. BTR başvurusu yaptım. 40 saat dersi 10 saat ben, 30 saat diğer arkadaş alarak paylaşabilir miyiz? Yoksa ben en az maaş karşılığı(15 saat) mi ders almak zorundayım ya da 20 20 olarak mı paylaşmalıyız. 10 saat almamın önünde kesin bir engel var mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biriniz 10 saat alıp btr olursunuz diğeri de 30 saat alır. Eğer ikiniz de btr olmak istemiyorsanız o zaman 20 20 paylaşırsınız hocam fp btr olmak zorunda değilsiniz.

   Sil
 2. herşey için çok teşekkürler Sayın Ruh, çok faydalı oluyorsunuz.

  YanıtlayınSil
 3. ATAK programına benzer olan "E-kilit" programını kullanıyorum, çok da memnunum. Sizlere de nacizhane tavsiye ederim.

  YanıtlayınSil
 4. Hocam benim okulum tekli eğitim ve sabahtan akşama kadar eğitim var. Bu durumda ben okulda 54 saat kalmış olacağım sizin deyişinize göre. Bu haksızlık olmaz mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fp-btr görevlendirmesinde saat kavramı yoktur hocam. Dersinize girersiniz ve geriye kalan zamanda btr görevinizi yerine getirirsiniz. Diyelim ki okulunuz saat 8 de başlayıp 3 e kadar sürüyor. Siz de 8 den 3 e kadar okulda olmak zorundasınız. Dediğim gibi şu kadar saat derse giriyorum bu kadar saat btr olayım diye bir durum yok

   Sil
  2. O halde btr olmak çok mantıksız olacak hocam benim okulum 8 30da açılıp 17 30 da kapanıyor

   Sil
  3. Eğer dersiniz 20 saat ve üstü ise bence olmayın mesela benim 8 saat dersim var ondan dolayı oluyorum hocam

   Sil
  4. benimde haftada 8 saat dersim var.ikili öğretim yapılıyor okulda sabah ortaokul öğleden sonra ilkokul. bana sabahtan akşama kadar bekleyeceksin dediler.sadece ortaokulda btr görevi aldım. Nöbet görevi vermediler. yazınıza göre Nöbet görevi almam için derslerimi 1 güne toplamaları mı lazım? keşke bunların cevabının yazılı olduğu bir belge olsa. Kafam çok karışık idarenin bilinçsiz olması beni yoruyor. yazınız biraz bana yardımcı oldu ama gelin bunu idareye anlatın.Teşekkürler

   Sil
  5. Nöbet görevi için full dersinizin olduğu bir gün olması lazım full dersiniz olduğu gün btr göerviniz olmaz btr görevi olmadığı için nöbet tutabilirsiniz idareniz iş güzarlık yapmış üstünde durun hakkınızı alın derim

   Sil
 5. Hocam ben halk eğitimi merkezinde kadrolu bilişim öğretmeniyim ve başka bir okula btr görevlendirmesi istedim. gündüz kurs talebi olmadığı için akşamları bilgisayar kursu açılıyor. görevlendirildiğim okulda gündüz btr görevini yerine getiriyorum ama akşam kurslarının maaş karşılığı sayılacağını söylüyorlar. bu durumda btr olarak 35 saat + maaş karşılığı 20 saat; toplamda 55 saat çalışıp 18 saat ekders almış oluyorum :( bununla ilgili resmi yazı var mıdır acaba? bu konu hakkındaki önerileriniz???

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hocam btr de saat kavramı yoktur ne kadar ders var girersiniz mesela benim okulumda (lise de olabilir ortaokulda fark etmez 15 saati doldurmak zorunda değilsiniz) 12 saat var bu derslere girerim geriye kalan zamanda btr yaparım geriye kalan zaman 40 olmuş 20 olmuş önemli değil btr görevlendirmesinde saat kavramı yoktur. Halk eğitimde de şöyle ki sizin gündüz kursunuz olmadığı için görevlendirildiğiniz okulun giriş çıkış saatlerinde okulda olmalısınız halk eğitimlerde de bildiğim kadarıyla maaş karşılığı ders girmek zorundasınız diye biliyorum kısaca hocam btr de olan derse girilir geriye kalan zamanda görev yapılır sizin gündüz dersiniz olmadığı için gün içi full görev yapıyorsunuz dersiniz de gece olunca garip bir durum olmuş açıkcası

   Sil
 6. Hocam dersim yok idare nöbet vermek istiyo verebilir mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Btr eğer full dersi yoksa nöbet tutmaz ama yeterli öğretmen yoksa verebilir

   Sil
 7. 30 saat dersim var. BT öğretmenimiz yok. Bu işlerden anlayınca yapmamı istediler. 30 saat derse girsem de yine 18 saat ek ders mi alacağım anlamına geliyor? 15 saat derse girsem de olur mu? Bir de okulda alanımda öğretmen sıkıntısı da var. 15 saate çeksem ücretli öğretmen almak zorunda kalıyorlar. Bu durumda ne olur? Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Btr değilseniz 30 saat üzerinden ek derse alırsınız btr değilseniz yine bu işleri yapmak zorunda değilsiniz siz okulda varken size az ders verip ücretli çağırmazlar hocam benimde 30 saat dersim var btr değilim okulumuza btr olarak başka arkadaş geliyor sizin okulunuza da başka birisi gelebilir eğer gelen olmazsa btr olmadan o işleri yapıp yapmamak size bağlı

   Sil
 8. sayın hocam 14 saat dersim var 5 saat dyk, btr yim, eylül ayında haftaiçi olan dyk dan 1 saatimi maaş karşılığına kestiler, her il hatta ilçelerin farklı okulları bile bu durumu farklı uyguluyor, ilimde kestirmeyende var bu durumula ilgili bir görüş yazısı vb var mı? birde btr iken 18 saat ek ders alıyoruz ekstradan planlamadan 10a 1 den almamamız gerekiyor değil mi? teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hocam bununla ilgili maalesef net bir yazı yok genelde 15 saat den az ders varsa ve hafta içi kurs açarsanız en başta 15'e tamamlayıp öyle kurs ücreti ödüyorlar. Ben arkadaşlara genelde şunu tavsiye ediyorum eğer 15 saat den az dersiniz varsa hafta sonu kurs açın kafanız rahat olsun

   Ayrıca https://www.bilisimciruh.com/2016/08/bt-rehber-ogretmenleri-bilisim-kurs.html bu adreste yer alan yazılar iş görür mü bilmiyorum ama yukarıda yazdıklarım gibi oluyor genelde

   Sil
  2. btr sabit ek ders alır 18+nöbet 10 saat e 1 planlamadan maalesef alamaz sayın hocam

   Sil
 9. Ben sürekli ayak işine maruz kalıyorum adam gelip bana öğretmenlere duyuru yazar mısınız diyor??? hayır diyemiyorum saçma sapan işler bunu nasıl önlerim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çok basit hocam hayır diyeceksiniz eğer siz hayır demezseniz üstünüze daha çok gelirler

   Sil
 10. BTR öğretmeni ,meslek lisesinde koordinatörlük görevi alabilir mi? Ders saati 15:30'da bitiyor. Sonrasında ikişer saat koordinatörlük vereceğiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fp-btr mesaisi bittikten sonra belletmelik, kulüp vb görevler alabilir hocam https://www.bilisimciruh.com/2020/02/fp-btr-kulup.html buradaki yazıda da yazıyor net olarak yine https://www.bilisimciruh.com/2016/08/bt-rehber-ogretmenleri-bilisim-kurs.html burada yer alan yazıları da inceleyebilirsiniz

   Sil
 11. Hocam, benim de sıkıntım BTR değilim, ancak tüm öğrencilerin fotoğraflarını çekip düzenleyip e-okul'a yüklüyorum 3 senedir. tanıtım Afişi, broşürü, kermes ve özel günlerin davetiyelerinin tasarımı, okul tanıtım slaytı ve filmi gibi tüm işleri yapıyorum.. Elime yapışmaz diye başladığım bu serüvende çok şey öğrendim, ancak problem şu ki, kadro değşti okul büyüdü idareciler arttı. Halen e-okula resim yüklemem için pandemi süresinde bile beni arıyolar. okulda 3 tane mdr yrdsı varken. Enayilik mi yapıyorum diyorum kendime.. Bu benim görevim değil diyemiyorum, onlar da tecrübesiz olduğumu biliyorlar. Sizden ricam BT öğretmeninin görevi diye bir belge var mıdır?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bu işler sizin işleriniz değil idarenin işleridir. Hayatta eğer işiniz olmayan işleri yapmaya başlarsanız o işler sizin işiniz hale gelir hayır demeyi benim işim değil demeyi öğrenmenizi tavsiye ederim saygılar eğer hala sorun varsa aklınızda instagram üzerinden iletişime geçin cep numaramı vereyim konuşalım.

   Sil