BTR Olmak Ya da Olmamak


Fatih projesi bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olacak olan ya da olmayı düşünen arkadaşları aydınlatmak için daha önce bir çok yazı yazmıştım. Edindiğim tecrübelere göre artık bu yazıyı güncelleme vakti de geldi.

Arkadaşlar FP-BTR ya da eski adıyla formatör olmak korktuğunuz kadar zor bir iş değil. Sisteminizi oturttuğunuz taktirde aslında yapacak işlerinizi çok basit bile diyebilirim. İsterseniz yapacak olduğunuz işlemleri madde madde sizlerle paylaşayım.

Bilişim Teknoloji Öğretmenleri'nin görevlerinden biri de BTR görevi. Aslında gönüllük işi ama bazen zorunlu olarak da bu görev verilebiliyor. Malum okulumuza atandıktan sonra bir çok BT öğretmeni BTR görevlendirmesini alıyor. Bazen öğretmenlerimiz arasında özellikle de bayan öğretmenlerimizi görevi alıp almama konusunda kararsızlık yaşıyor. Bence en mantıklısı bu görevi almak. Bu görev bizim görevimiz ve bölümümüze kesinlikle sahip çıkmalıyız ve Bilişim Teknolojisi alanına diğer branş öğretmenlerinin bakışını kesinlikle düzeltmeliyiz.

Bazen bizi tamirci !!!!! gibi görebilirler ama bize düşen doğru düzgün bir şekilde durumu diğer öğretmen arkadaşlarımıza izah etmek. Neyse çok uzatmayayım :)

Bazen çok değişik sorular ile karşılaşabiliyoruz. En çok sorulan soruların cevaplarını aşağıda paylaşıyorum :)

1) Stajyer öğretmen FP-BTR olamaz. Adaylığının kalkması gerekir. Bazı durumlarda atanılan il ya da ilçe de çok az bt öğretmeni olduğu zamanlar aday öğretmenlerden de btr yapıldığını biliyoruz ama bu tamamen atanılan yerin şartlarına göre değişiyor.

2)İlk olarak yapmanız gereken bir çalışma planı hazırlamanız. Çalışma planını örneğini aşağıda verilen bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.Daha sonra bir image bulmanız gerekiyor. Tahta çöktüğü zaman hemen elinizde olan image sayesinde 10-15 dakika içerisinde tahtayı tekrar kullanılır hale getirebilirsiniz. Akıllı tahtalar için image isterseniz kendiniz de alabilirsiniz. Ya da il,ilçe btr koordinatörü aracılığıyla da alabilirsiniz. Sizlere tavsiyem bir tahtaya temiz kurulum yapıp kendi yedeğinizi kendiniz almanız yönünde olacaktır. Daha önce hiç yedek alma, yedek yükleme gibi işlemler yapmadıysanız aşağıda yer alan yazıları inceleyebilirsiniz.

>> İlgili Yazılar: 
3) Akıllı tahtalar mutlaka bir kilit sistemi kurun. Eğer akıllı tahtalarda bir kilit sistemi olmazsa öğrenciler tarafından tahtalar tenefüslerde kullanılabilir ve tahtalara çeşitli zararlar verilebilir. Akıllı tahtalarda kullanabileceğiniz kilit programları için aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz. Ben daha önce ATAK kullanırken artık ekilit isimli programı kullanıyorum. İlgili yazı içerisinde farklı alternatifleri de bulabilirsiniz.

>> İlgili Yazı:


4) Öğretmenlerin akıllı tahtalarda en olmazsa programlarını mutlaka kurun. Bunlar;

* Libre Office
* VLC Media Player
* Anti-Virüs (Önerim: AVAST yada 360 Total Security)
* Fatih Kalem
* Antropi Teach
* MAKS (Mersin Akıllı Kilit Sistemi)

Bu programlar benim için olmazsa olmaz programlar diyebilirim ve her akıllı tahtada da mutlaka kullanırım.

5) Tahtaların en önemli sorunlarından birisi kesinlikle dokunmatik sorunu. Eğer tahtalarda bir dokunmatik sorunu varsa ya da tahtalarda çok fazla dokunmatik sorunu yaşansın istemiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

>> İlgili Yazı:


6)Akıllı tahtalarda en önemli sorun sistem çökmesidir. Bu durumda basit olarak elinizde olan image tahtaya yüklenir. Bu şekilde işinizi kolay ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

7)FP-BTR olarak okulun web sitesinin güncellenmesinde de sorumlu olduğunuzu unutmayın. Ama şu da var. WEB sitesi komisyonu mutlaka olmalı. Komisyonda bilişim teknolojileri öğretmeni, Türkçe öğretmeni ve sosyal bilgiler öğretmeni olabilir. Okul web sitesi tek başınıza sizin sorumluluğunuzda değildir. Ayrıca okul web siteleri de aldıkları tıklamaya göre ilçe, il ve ülke genelinde sıralamaya da sokuluyor. Okul web sitesinin sıralamasını arttırmak isterseniz sitenin çok ziyaretçi almasını sağlamalısınız.

8)FP-BTR olarak EBA’nın kullanımı konusunda hem öğrencilere hem de öğretmenlere rehberlik yapmak zorundasınız. Bu konu ile ilgili çeşitli afişler hazırlayıp okulun ilgili panolarına, kapılara asabilirsiniz. Ayrıca EBA kullanım afişlerini de aşağıda yer alan bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

>> İlgili Yazı:


9) BTR öğretmenin 15 saati doldurmasına gerek yok. Bir çok öğretmen arkadaş 6 saat derse girip geri kalan saatlerini BTR ile dolduruyor. Ancak siz daha fazla da derse girebilirsiniz. Kısaca 6 saat +BTR ile de görev alabilirsiniz. 21 Saatten fazla dersiniz varsa sizi kendi okulunuz dışında btr olarak görevlendirmezler arkadaşlar. Bu kısmı çoğu kişi yanlış yorumluyor ve 21 saat ve üstü dersim varsa btr olamam diyor öyle bir şey yok. 21 saat ve üstü dersi olanları başka bir okulda görevlendirmiyorlar. Tabi istisnalar hariç...

10) Pazartesiden cumaya sırasıyla 4-3-4-3-4 ek ders alırsınız. Yani bir haftada 18 ek ders almış gibi olursunuz. BTR olduğunuz zaman nöbet tutabilirsiniz. tek şart nöbet tuttuğunuz gün full derse girmeniz gerekir. Ayrıca BTR öğretmeni de kurs alabilir hiç sorun yok. Bazı idareler zorluk çıkarsa da böyle bir uygulama yok. En basidini söylüyorum başka branşlardan btr olanlar çok rahat bir şekilde kurslarını açabiliyor bizim açmamızda da yasal olarak bir sorun bulunmamakta. Hafta sonu açılan kurslarda kaç saat dersimiz olursa olsun girdiğimiz kadar ek dersi alabiliriz. Örneğin 8 saat dersimiz var ve hafta sonu da 4 saat kurs açtık. Bu 4 saatin tamamını alabiliriz. Sorun yok. Ama 8 saat dersimiz var ve hafta içine kurs verdiler diyelim ki burada işler biraz karışıyor ve ders saatimiz 8 saat olduğu için 15'e tamamlamak  gerekiyor. Aslında 15'e tamamlamak zorunda değiliz hatta bilisimciruh.com/2016/08/bt-rehber-ogretmenleri-bilisim-kurs burada yer alan yazımda da kaynakları ile belirttiğim gibi BTR mesai saatleri dışında hafta içi kurs açarsa da 15 saate tamamlamak gibi bir derdi yok ama bazı idare ve memler ısrarla kurs saati+ ders saatini 15'e tamamlamak istiyorlar. Hafta içi kurs açacak arkadaşlar yukarı da yer alan yazıları gösterdikleri taktirde hafta içi açtıkları kursların da ücretlerini tam olarak alabilirler.

Ama BTR olurken ders saatinin 15 altı ya da üstü gibi olma bir derdi yok arkadaşlar sadece kurs olacağı zaman bu şekilde bir sorun oluyor. Eğer 15 saat üstünde dersiniz yoksa kursunuzu hafta sonu açarsanız girdiğiniz dersin ücretini tamamen alabilirsiniz. Çünkü hafta içi kurs açtığınız zaman ders saatini 15 saat altı ise bazı kurumlar sorun çıkarıyor. Siz idare ile bu konuda sorun yaşıyorsanız en güzeli kursunuz hafta sonu açın çünkü bazı idarelere yazı da göstersen laf anlatması çok zor oluyor maalesef.

11) BTR demek ayak işçisi demek değildir. Sadece akıllı tahtalardan ve bu tahtaların diğer öğretmenlere eğitmenliği yapmaktan sorumluyuz. Varsa lab. onunla da ilgilenilebilir. Ancak BTR asla ve asla ayak işçisi değildir, buna izin vermeyin

12) Kendi okulunuz BTR almıyorsa başka okullara da başvuru yapabilirsiniz. Çok fazla ihtiyaç var, isterseniz açıkta kalmazsınız.

13) BTR başvurusu için müdür beyle konuşursunuz okulunuzdaki memur il veya ilçe mem'e üst yazı ile birlikte sizin başvuru formunuzu taratarak yollar. Okulda tek bilişim öğretmeni sizseniz kesinlikle siz BTR olursunuz, başkası hakkınızı yiyemez.

14) BTR olanlar okulun ders saatleri süresince okulda durmak zorundadır.

15) İkili eğitim yapan okullarda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı BTR görevlendiriliyor.

Burada hemen hemen her türlü görevlerimiz yazıyor. Bunun dışında da çok bir görevimiz yok zaten. Lütfen özellikle de bayan hocalarımız korkmadan BTR görevini alsınlar. Çünkü bölümümüzün ve BT öğretmenlerinin saygınlığı açısında bu çok önemli bir durum. Ayrıca BTR başvuru formunun word halini de buraya yüklüyorum. İhtiyaç duyan arkadaşlar indirebilirler. Sorularınızı yorum formundan hiç çekinmeden paylaşabilirsiniz.

Son olarak BTR ile ilgili bir kaç daha bilgi paylaşıp konuyu kapatıyorum. Sorusu olan arkadaşlar varsa yorum formunu ya da bilişimciruh facebook sayfasını kullanabilirler.Resim biraz kalitesiz gibi oldu ama bu yazıyı hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ben sadece BT öğretmeni arkadaşları bilgilendirmek amacıyla buraya koydum.


Google Plus İle Paylaş
  Yorum Yap

8 yorum:

 1. Merhaba arkadaşlar. Okulumuz ikili öğretim 5. ve 6. sınıflarda toplam 40 saat bilişim dersi var. BTR başvurusu yaptım. 40 saat dersi 10 saat ben, 30 saat diğer arkadaş alarak paylaşabilir miyiz? Yoksa ben en az maaş karşılığı(15 saat) mi ders almak zorundayım ya da 20 20 olarak mı paylaşmalıyız. 10 saat almamın önünde kesin bir engel var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biriniz 10 saat alıp btr olursunuz diğeri de 30 saat alır. Eğer ikiniz de btr olmak istemiyorsanız o zaman 20 20 paylaşırsınız hocam fp btr olmak zorunda değilsiniz.

   Sil
 2. herşey için çok teşekkürler Sayın Ruh, çok faydalı oluyorsunuz.

  YanıtlaSil
 3. ATAK programına benzer olan "E-kilit" programını kullanıyorum, çok da memnunum. Sizlere de nacizhane tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. Hocam benim okulum tekli eğitim ve sabahtan akşama kadar eğitim var. Bu durumda ben okulda 54 saat kalmış olacağım sizin deyişinize göre. Bu haksızlık olmaz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fp-btr görevlendirmesinde saat kavramı yoktur hocam. Dersinize girersiniz ve geriye kalan zamanda btr görevinizi yerine getirirsiniz. Diyelim ki okulunuz saat 8 de başlayıp 3 e kadar sürüyor. Siz de 8 den 3 e kadar okulda olmak zorundasınız. Dediğim gibi şu kadar saat derse giriyorum bu kadar saat btr olayım diye bir durum yok

   Sil
  2. O halde btr olmak çok mantıksız olacak hocam benim okulum 8 30da açılıp 17 30 da kapanıyor

   Sil
  3. Eğer dersiniz 20 saat ve üstü ise bence olmayın mesela benim 8 saat dersim var ondan dolayı oluyorum hocam

   Sil