BTR Olmak Ya da Olmamak


Merhabalar arkadaşlar. Bilişim Teknoloji Öğretmenleri'nin görevlerinden biri de BTR görevi. Malum okulumuza atandıktan sonra bir çok BT öğretmeni BTR görevlendirmesini alıyor. Bazen öğretmenlerimiz arasında özellikle de bayan öğretmenlerimizi görevi alıp almama konusunda kararsızlık yaşıyor. Bence en mantıklısı bu görevi almak. Bu görev bizim görevimiz ve bölümümüze kesinlikle sahip çıkmalıyız ve Bilişim Teknolojisi alanına diğer branş öğretmenlerinin bakışını kesinlikle düzeltmeliyiz.

Bazen bizi tamirci !!!!! gibi görebilirler ama bize düşen doğru düzgün bir şekilde durumu diğer öğretmen arkadaşlarımıza izah etmek. Neyse çok uzatmayayım :)

Bazen çok değişik sorular ile karşılaşabiliyoruz. En çok sorulan soruların cevaplarını aşağıda paylaşıyorum :) Buraya yazılanları Facebook'ta bir sayfada görmüştüm ama hangi sayfadaydı hatırlamıyorum. Sonuçta Facebook dışından da bilgi arayan arkadaşlar var. Buradan bilgi alabilirler...

1) Stajyer öğretmen BTR olabilir, birçok arkadaş oldu ve hiç bir sıkıntı yok.

2) BTR öğretmenin 15 saati doldurmasına gerek yok. Bir çok öğretmen arkadaş 6 saat derse girip geri kalan saatlerini BTR ile dolduruyor. Ancak siz daha fazla da derse girebilirsiniz. Kısaca 6 saat +BTR ile de görev alabilirsiniz.

3) Pazartesiden cumaya sırasıyla 4-3-4-3-4 ek ders alırsınız. Yani bir haftada 18 ek ders almış gibi olursunuz.

4) BTR demek ayak işçisi demek değildir. Sadece akıllı tahtalardan ve bu tahtaların diğer öğretmenlere eğitmenliği yapmaktan sorumluyuz. Varsa lab. onunla da ilgilenilebilir. Ancak BTR asla ve asla ayak işçisi değildir, buna izin vermeyin

5) Kendi okulunuz BTR almıyorsa başka okullara da başvuru yapabilirsiniz. Çok fazla ihtiyaç var, isterseniz açıkta kalmazsınız.

6) BTR başvurusu için müdür beyle konuşursunuz okulunuzdaki memur il veya ilçe mem'e üst yazı ile birlikte sizin başvuru formunuzu taratarak yollar. Okulda tek bilişim öğretmeni sizseniz kesinlikle siz BTR olursunuz, başkası hakkınızı yiyemez.

7) BTR olanlar okulun ders saatleri süresince okulda durmak zorundadır.

8) İkili eğitim yapan okullarda sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı BTR görevlendiriliyor.

Burada hemen hemen her türlü görevlerimiz yazıyor. Bunun dışında da çok bir görevimiz yok zaten. Lütfen özellikle de bayan hocalarımız korkmadan BTR görevini alsınlar. Çünkü bölümümüzün ve BT öğretmenlerinin saygınlığı açısında bu çok önemli bir durum. Ayrıca BTR başvuru formunun word halini de buraya yüklüyorum. İhtiyaç duyan arkadaşlar indirebilirler. Sorularınızı yorum formundan hiç çekinmeden paylaşabilirsiniz.

Son olarak BTR ile ilgili bir kaç daha bilgi paylaşıp konuyu kapatıyorum. Sorusu olan arkadaşlar varsa yorum formunu ya da bilişimciruh facebook sayfasını kullanabilirler.Resim biraz kalitesiz gibi oldu ama bu yazıyı hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ben sadece BT öğretmeni arkadaşları bilgilendirmek amacıyla buraya koydum.


Google Plus İle Paylaş
    Yorum Yap

1 yorum:

  1. Merhaba arkadaşlar. Okulumuz ikili öğretim 5. ve 6. sınıflarda toplam 40 saat bilişim dersi var. BTR başvurusu yaptım. 40 saat dersi 10 saat ben, 30 saat diğer arkadaş alarak paylaşabilir miyiz? Yoksa ben en az maaş karşılığı(15 saat) mi ders almak zorundayım ya da 20 20 olarak mı paylaşmalıyız. 10 saat almamın önünde kesin bir engel var mı?

    YanıtlaSil