Bilişim Teknolojileri Algoritma Yazılı Soruları-Akış Şemaları

Algoritma Nedir?

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol anlamına gelmektedir. Algoritmanın tanımını bildiğiniz taktirde işiniz bir adım daha kolay olacaktır arkadaşlar :)

Algoritma ve akış şeması konusu hem 5 hem de 6.sınıflarda olduğu için her iki seviye sınıfta yer alan öğrencilerim de burada yer alan bilgilerden faydalanabilirler.

5 ve 6.sınıf algoritma sınav soruları içerisinde sınavda çıkma ihtimali çok yüksek olan sorular yer almaktadır.

Site içerisinde yer alan çalışma kağıdını aşağıda verilen bağlantı ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Şimdi ise sizlerle 5 ve 6.sınıf algoritma sınav soruları ile ilgili güzel bir çalışma yapalım arkadaşlar.

5 ve 6.sınıf algoritma örnekleri içerisinde sınavda çıkma ihtimali en yüksek olan örnekler ve örneklerin akış şemalarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Sınav öncesi bu örnekler çalışarak algoritma ve akış şemasının mantığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Sınav öncesi ise aşağıda hazırlanmış olan videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan örnekler geçmeden önce mutlaka bu videoyu izleyin ki eksik bilgilerinizi kapatın ve ondan sonra aşağıdaki örneklere bakın :)


Bilişim teknolojileri 2.dönem 1.yazılı sınav soruları içerisinde de algoritma ve akış şemaları ile ilgili bir çok soru çıkmaktadır. Aşağıda yer alan soruları ben her sene öğrencilerime yazılı sınavından sormaktayım ve sorduğum soruları da buraya ekleyerek sınav öncesi çalışmak isteyenler için de güzel bir kaynak olmasını hedeflemekteyim :)


NOT: Akış şeması örnekleri içerisinde yer alan yazdır komutu bazı kaynaklarda paralel kenar bazı kaynaklarda dalgalı dörtgen şeklinde gösterilmiştir. Ben derste ikisini de anlattım. Siz öğretmeniniz hangisini anlattıysa yazdır komutu için o şekli kullanın.

Algoritma Örnekleri-Akış Şemaları

Aşağıda verilen algoritma örnekleri ve akış şemaları hem 5 hem de 6.sınıf bilişim teknolojileri yazılı sınavında karşınıza çıkabilir sevgili öğrencilerim :) Biliyorsunuz ki dersleri işlerken burada yer alan algoritma örneklerini de kullanıyorum :) Bundan dolayı lütfen bu sayfada yer alan örnekleri dikkatli bir şekilde inceleyin :)


 • Çalıştığında ekrana "Merhaba Dünya" yazan programın algoritma ve akış şemasını yazınız. • Klavyeden girilen iki sayının toplamını ekrana yazan programın algoritma ve akış şemasını yapınız.
 • Klavyeden girilen 3 sayının ortalamasını bulup ekrana yazan programın algoritma ve akış şemasını yazınız

 • Satış fiyatı ve adeti girilen ürünlerin toplam fiyatını ekrana yazan algoritma ve akış şemasını yazınız.
 • Girilen sayının karesiyle, küpünün toplamını ekrana yazan programın algoritma ve akış şemasını yazınız.
 • Girilen sayının negatif olup olmadığını bulan programın algoritma ve akış şemasını yazınız.
 • Klavyeden girilen 5 adet sayının toplamının çift mi tek mi olduğunu yazdıran programın algoritmasını yazınız


 • 1.sınav 2.sınav notları alınarak ortalamayı bulan ve ortalama 60 dan büyükse geçti, 60'dan küçükse kaldı yazdıran programın algoritmasını yazdırınız.

 • Kullanıcıdan doğum yılı bilgisi alınarak kaç yaşında olduğunu söyleyen programın algoritmasını yazınız.


 • Kilo bilgisi alınarak kilo 50 ve altında ise zayıfsın, 50-80 arası fitsin, 80 ve üstü ise kilo almışsın kanka :) yazdıran programın algoritmasını yazınız.


 • Haftanın gün bilgisi alınarak cumartesi ve pazar ise “tatil” , pazartesi,salı,çarşamba,perşembe,cuma ise “iş zamanı” yazdıran programın algoritmasını yazınız
 • Yaş bilgisi alınarak eğer yaş 0-13 arası ise “çocuksun” ; 14-19 arası “gençsin”; 20 ve üstü ise “orta yaşlısın” yazdıran programın algoritmasını yazınız

 • 0- 1000 arasındaki sayılardan hem 4 hem de 5 e bölünenleri listeleyen programın algoritmasını yazınız.

 • 0 ile 100 arasındaki sayılardan 4 e bölünenleri listeleyen programın algoritmasını yazınız


 • 0 ile 100 arasındaki sayıların toplamını ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız


 • Suyun sıcaklık bilgisi kullanıcıdan alınarak suyun buz mu sıvı mı yoksa buhar mı olduğunu yazdıran programın algoritmasını yazınız.


 • Klavyeden girilen 5 adet sayının toplamını ve ortalamasını bulup ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız.


 • 1-den 100 e kadar olan sayılardan tek olanları ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız


 • Girilen 3 adet sayıdan en büyük olanı ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız


 • Kullanıcıdan alınan isim bilgisinin kaç harfli olduğunu bulan ve ekrana yazdıran programın algoritmasını yazdırınız.


 • Kullanıcın boy uzunluğu alınarak 150'den küçükse “kısa” , 150-180 arası “orta” ; 181 ve üstü ise “uzun boylu” yazdıran programın algoritmasını yazınız.


Akış şeması ve algoritma ile ilgili örneklerin devamı da bir kaç gün içerisinde eklenecektir arkadaşlar.

Bilişim teknolojileri ve yazılım(bilgisayar) dersinde algoritma ve programlama anlatan arkadaşlar için hazırlanan algoritma çalışma kağıtlarını aşağıda yer alan bağlantılar ile bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca dosyalar içerisinde çeşitli uygulamalar ve etkinlikler de var. Umarım beğenirsiniz.

Dosya Adı: Algoritma yazılı soruları

Dosya Açıklaması: Algoritma yazılı ve etkinlikler

Dosya:

Drive - Yandex
  Yorum Yap

3 yorum:

 1. Güzel olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bilişimci ruh20 Şubat 2022 20:09

  Diycek bisey yok yani bu yorumu neden yazdım bilmiyorum. iğrenc dermisim ,mukemmel .
  1 numara 10 yıldız.
  YanıtlaSil