BT Öğretmenlerinin Sorunları Neden Bitmiyor?


Bu yazıya nereden başlasam bir türlü bilemedim... O kadar doluyum ki anlatamam... Eşşek yükü ile puan alıp güzel bir bölüme girdik. Adı malum BÖTE... O kadar güzel şeyler deniyordu ki ataman olmazsa özel sektörde eğitim teknoloğu olursun grafik ve web tasarımcı olursun vb. Üniversitede o kadar boktan bir eğitim verildi ki ne olduğumuzu biz de anlayamadık. BİLGİSAYARCI mı olacağız yoksa BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ mi? Derslerde o kadar çok eğitim dersi aldık ki bir kasa bile sökemeden okulu bitirdik. Sonra da okulda sudan çıkmış balığa döndük... Çok acı bir durum.

Aldığımız eğitim dersleri de sözde özel sektörde işe yarayacaktı. Ama nerede... Neyse şimdi bu konuları çok uzatmayayım. BT öğretmeni güç bela atandıktan sonra (87'lerle boşta kaldığını seneler vah vah vah !!!) dertleri hiç ama hiç bitmedi. Bilişim Teknolojileri dersini gereksiz gören diğer branş öğretmenleri mi desem yoksa idareleri mi desem bilemedim. BT dersi gereksiz diyenler daha gidip bir WORD programını açamazken halen BT dersi gereksiz diyebiliyorlar düşünenebiliyor musunuz? BT dersi gereksiz diyen bu zahtı muhterem insanlar aradan 2 dakika geçmeden gayet yüzsüz bir şekilde gelip "Hocam ya bilgisayar açılmıyor neden" diye soruyorlar. O kadar acele çağırıyorlar ki... Tabii ki bu arada laf da yiyebiliyorsunuz :) Neden bilgisayarlara bakmıyorsunuz gibisinden. Neyse az gidip uz gidip bilgisayara bakmaya geldiğimizde ise görüyoruz ki bilgisayar fişe takılmamış :) Doğru ya bilgisayar (BT) dersi gereksizdi !!!

Herkes Bilgisayar BİLMİYOR

Herkes bilgisayar dersi biliyor diyor çoğu branş öğretmeni arkadaş. Bilgisayarı bilen bu HERKES daha google'ı bile bilmezken facebook'u twitter'ı biliyor. İnsanların herkes bilgisayarı biliyordan anladıkları sadece facebook ve twitter'dan ibaret sanıyorlar. Çünkü facebook'a twitter'a giren bilgisayar kurdu sanıyor kendisini. Gerçekten bu insanları görünce hayrete düşüyorum. Bir taraftan BT dersi gereksiz derken diğer taraftan sorunları hiç bitmiyor. Arkadaş format atılan bilgisayarı 5 dakika içinde çökertiyorsan senin AKLIN olduğundan da şüphe ederim... Herkes BİLGİSAYAR BİL-Mİ-YOR bunu herkes anlasın

BT Öğretmeni Tamirci DEĞİLDİR 

BT öğretmenini bir çok okul TAMİRCİ sanıyor. BT öğretmenlerinin kesinlikle TAMİRCİ gibi görülmeleri çok saçmadır. Şöyle ki okuldaki resimci boya badana işlerine bakıyor mu? fenci elektrik, priz vb. işlerine bakıyor mu vb. şekilde örnekler uzatılabilir. Bilgisayar öğretmenlerine YAPICI bir dille yaklaştıktan sonra BT öğretmenleri elinden gelen her şeyi yapar. RAM bozuk diyorsun adam RAM'ı tamir et diyor. RAM'i tamir etsem okulda ne işim var :) hey Allah'ım ya sen sabır ver... mouse bozulur tamir et... Böyle bir anlayış var mı? BT ÖĞRETMENLERİ BÖYLE insanlara kendinizi ezdirmeyin!!!

BT Öğretmenleri'nin bir çoğu alanına oldukça hakimdir. Kim ne derse desin. Ama bazı şahıslar bazen bir şey sorar. Ki bu sordukları da kesinlikle BT öğretmeninin işi değildir. Ama BT öğretmeni kimseyi zor durumda bırakmamak için elinden geleni yapar. bu sefer de o karşıdaki şahıslar "Bu iş neden bu kadar uzadı" Ya arkadaş sen ananın karnında 9 ay 10 gün nasıl durdun ya dur acele etme sorun neyse çözülecek...

Son günlerde ise şu akıllı telefon furyası var. Herkesin elinde bir akıllı telefon var. Güzel helal olsun !!! Ama şöyle bir sıkıntı var nerede yazıyor BT Öğretmeni TELEFONDAN anlar diye... Tamam eli yatkındır telefona teknolojiye ama Android de çıkan bir uygulamayı ya da uygulamaları bilmek zorunda değildir. Ama bazı şahıslar nedense böyle bir hava tafraya giriyorlar. Bilişim öğretmeni çıkan son Android uygulamalarını bilecek kullanacak hatta kendisi uygulama yazacak. Allah aşkına ya neden bu kadar abartılıyor...Şunu bilmiyorlar ki madem O AKILLI TELEFONU KULLANACAK BEYNİN YOK NİYE O KADAR PARA VERİYORSUN değil mi ama... Kimse kusura bakmasın ama gerçekten çok ayıp ediliyor BT öğretmenlerine saygısızlık yapılıyor.

Daha o kadar içimde yazmak istediğim şeyler var ki buraya sığmaz. Bu yazımı yayına alan ve içimi dökmeme biraz da olsa yardımcı olan bilisimciruh.com'a teşekkür ederim.

Bu yazıyı bilisimciruh.com'a gönderen Serkan hocama teşekkür ederiz.


Google Plus İle Paylaş
  Yorum Yap

8 yorum:

 1. Ağzına sağlık hocam :) Bölümümüz adına biraz içler acısı ardı arkası bitmez çok şey var da neyse

  YanıtlaSil
 2. BT öğretmenyim yardımcı olalım fedakarlık yapalım dedim yıllarca; psikolojim bozuldu tamircilik yapmaktan da milletin tavırlarında da... Ayrıca güzel yazı olmuş

  YanıtlaSil
 3. Ben hakikaten bıktım. Matematiğin modern halidir bilgisayar bilimi ve kodlama. Çagımız insanına öğretilmesi gereken değerlerdir. Fakat buna rağmen hala 20. Yüzyıl mantığiyla öğrenci yetiştiriyoruz. Ve okulda temel branş dersi öğretmenleri tarafından eziliyoruz. Kurs açamıyoruz. Yapacağımız etkinlikler gereksiz olarak görülüyor. Derslerimiz kaldırılıyor. Keşke polis olsaydım. En azından böyle tamirci muamelesi görmezdim.

  YanıtlaSil
 4. Al benden de o kadar.en çok da o kadar puanla bu bölüme girmek koyuyor.ama gün gelir devran döner. Çünkü biz gerçekten en donanımlı branşlardan biriyiz.

  YanıtlaSil
 5. Lafınızı esirgemeyin bu kadar basit. Öyle cevaplar verdim ki zamanında sesimi de yükselttim yeri geldi düzgün de anlattım. Biraz kalbe dokunun hocalarım. Bizim kalbimizi kırana siz de aynı şekilde davranın. Küserse onlar kaybeder küsmezse siz kazanırsınız. (erdogankocak.com)

  YanıtlaSil
 6. Ya nasılda doğru bir yazı olmuş.Bende usandım memnuniyetsiz insanlardan.Her böyle tavra giren biriyle karşılassam dişimi sıkıp neden bu bölümde kendimi harcadım diye söyleniyorum.

  YanıtlaSil