Akıllı Tahtalarda Güvenlik Önlemleri


Akıllı tahtaları kullanırken verimli ve güvenli bir şekilde kullanmak çok önemli. Gerek öğrencilerden gerekse öğretmenlerin yanlış kullanımından dolayı akıllı tahtalarda çeşitli sorunlar olabiliyor. Şimdi liste haline akıllı tahtaları nasıl güvenli ve verimli bir şekilde kullanabiliriz buna bakalım.


1) Akıllı tahtanıza açılırken kesinlikle şifre koyun ayrıca yönetici şifrenizi de kesinlikle değiştirin. Çünkü siteler içerisinde öğrenciler şifreleri bulup akıllı tahtalara zarar verebiliyorlar.

2) DeepFreeze tarzı bir program ile bilgisayarınızı koruyun. NetSupport programı aslında işinizi görecektir ama bazen çeşitli sorunlar yaratabiliyor. Bunun için alternatif olarak Toolwiz Time Freeze programını da kullanabilirsiniz.

3) Tüm şifreleriniz farklı olsun. Örneğin bios şifresi olarak fatih1 kullanıyorsanız deep freeze için fatih2 kullanın. Öğrencilerin bir şifreyi bulma durumlarında diğer şifreyi de kolayca bulabileceğini unutmayın. Ayrıca fatih1 ve fatih2 şifreleri örnektir :) Çok basit şifreler kullanmayın.

4) Akıllı tahtalara uzaktan müdahale edebilmek için Teamwiever adlı programı yükleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki yazıyla program nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

TeamViewer Kullanımı

5) Mutlaka her tahtaya farklı isimler verin. Örneğin bilg1, bilg2 iki gibi. Bu sayede Teamviever gibi programlar ve ip çakışması gibi sorunlar yaşamazsınız.

6) Önemli klasörlere mutlaka güvenlik önlemi alın. Örneğin akıllı tahtanın D sürücüsüne attığınız ve silinmesini istemediğiniz klasörleri güvenlik ayarlarından koruyun. Klasöre sağ tıkladığınızda açılan listeden Özellikler’e girin ve buradan da Güvenlik sekmesini seçin. Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.

7) No Drives Manager isimli program ile C sürücüsünü gizleyebilir ve C sürücüsüne yapılacak olan müdahaleleri engelleyebilirsiniz.

8) Sağlam bir şekilde çalışan akıllı tahtanızın mutlaka yedeğini alın. Herhangi bir sıkıntıda hemen 3-5 dakika içerisinde bu yedek ile tekrar kurabilirsiniz. Aşağıda yer alan yazıları inceleyerek yedeklerinizi kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Acronis İle Yedek Almak ve Geri Yüklemek

Akıllı Tahtanın Yedeğini Almak ve Geri Yüklemek

9) USB girişlerini kapatın. Öğretmenlerin gerekli olan dosyaları akıllı tahtalara atmaları için bir bilgisayar aracılığıyla ağ oluşturabilir ve bu ağ aracılığıyla öğretmenlerin dosyaları akıllı tahtalara yüklemelerine olanak sağlayabilirsiniz.

10) Son olarak BOOT seçeneklerini kesinlikle hard disk yapın. Çünkü açılışta öğrenciler USB ile çeşitli programlar ya da işletim sistemleri yüklemeye çalışarak akıllı tahtalara zarar verebilirler.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder