6.Sınıf Bilişim 17.Ünite Ses ve Video İşleme Programları Konu Anlatımı

Merhabalara arkadaşlar bu dersimizde 6.sınıf 17.hafta konusu olan ses ve video işleme programları konusunu işleyeceğiz.

Ses ve video işleme programları konu anlatımına geçmeden önce ilk olarak konu kazanımlarına bakalım.

6.Sınıf Ses ve Video İşleme Programları Konu Kazanımları

6.4. Ürün Oluşturma 
6.4.2. Ses ve Video İşleme Programları 
6.4.2.1. Ses ve video dosya biçimlerini bilir. 
6.4.2.2. Ses ve video dosyalarını düzenleyebileceği yazılımları kullanır. Açık kaynak kodlu veya ücretsiz erişilebilen ses ve video düzenleme programları tercih edilir. 
6.4.2.3. Ses dosyaları ile ilgili düzenleme işlemlerini yürütür.

1) Bilgisayarda Ses ve Görüntü Nasıl Oluşur

Bilgisayarlarda ses ve görüntünün nasıl oluştuğunu aslında 5.sınıftaki dersimiz olan donanım ve yazılım konusunda görmüştük arkadaşlar. Hatırlarsanız ses kartı, ekran kartı, mikrofon, hoparlör gibi donanım birimlerimiz vardı. İsterseniz hatırlamak amaçlı bu donanımların ne işe yaradığına tekrar bakalım.

*Ses Kartı

Analog ve dijital ses dönüşümlerini yapan donanım birimidir. Bilgisayarda sesi oluşturur ve duyabilmemiz için gerekli düzenlemeleri de yapar.

*Hoparlör ve Kulaklıklar

Dijital sinyalin fiziksel ortama aktarılmasını sağlar. Bilgisayardaki sesi duyabileceğimiz biçime dönüştüren donanım birimidir

*Mikrofonlar

Fiziksel ses dalgalarını dijital sinyallere dönüştüren donanım birimidir. Sesimizi bilgisayarın anlayacağı dile çevirmek mikrofonun görevidir.

Tüm bu işlemleri yaparken bizlere kaydetme ve yürütme yazılımları yardım eder. Bu yazılımlar ses kartının dijital ses kayıt etme ve dinleme işlevlerini yönetirler.

*Ses Dosya Uzantıları

Ses dosya uzantılarını da yine bu yılın başındaki 3.ünitemiz olan dosya yönetimi konusunda görmüştük. Sesimizi kaydetmek için ses dalgalarından analog elektriksel bir sinyal oluşturan mikrofonları kullanırız. 

Bu sinyal mikrofon ile ses kartına iletilir ve analogdan dijitale (fiziksel ortamdan bilgisayara) çevrilerek bilgisayarda kaydedilir.


*Ekran Kartı

Bilgisayarda görüntüyü oluşturan aygıta ekran kartı denir. Ekran kartı dijital ortamdaki görüntüyü görebileceğimiz biçime dönüştürür.

*Kameralar

Kameralar; ekranda görüntümüzün iletilmesi için kullanılmaktadır. Kameralar görüntümüzü dijital bilgilere dönüştürürler.

*Monitör-Ekran

Bilgisayar tarafından oluşturulan bilgileri bize gösteren donanım biriminin ismine monitör ya da ekran ismi verilir.

Bir görüntü çok sayıda küçük noktanın birleşmesiyle oluşur. Dijital ortamlarda bu noktalara piksel diyoruz. Bilgisayara ya da cep telefonuna çok yakından baktığımızda bu minik noktaları görebiliriz.

Dijital ekranlardaki görüntüler tekrar eden resimlerden, resimler piksellerden, pikseller renk kodlarından, renk kodları da 0’lardan ve 1’lerden oluşur.

*Görüntü Dosya Uzantıları

Görüntü dosya uzantıları ile ilgili de geçtiğimiz derslerde bilgiler vermiştik.


NOT: Ses ve görüntü dosyalarının kalitesi arttıkça boyutları büyür ve daha fazla alan kaplarlar.

2) Audacity Programı

Audacity programı çok kolay bir programdır. Özelliklerine bakalım isterseniz;

• Ses kaydetme 
• Kayıtlı sesi düzenleme (kesme, yapıştırma, montaj yapma ve sesleri biri birine karıştırma). Kaset ve kayıtları sayısal kayıtlara ya da CD’lere dönüştürme 
• Farklı ses dosyalarını birbirine dönüştürme 
• Bir ses kaydının hızını ya da tonunu değiştirme

Audacity programı arayüzü

İsterseniz şimdide ses ve video işleme programları ile ilgili kitabımızda yer alan etkinliğimizi yapalım. Cevapları yorum formu ile yazabilirsiniz.Evet arkadaşlar 6.sınıf bilişim 17.hafta ses ve video işleme programları konu anlatımı bu kadardı. Şimdi aşağıda yer alan ses ve video işleme programları ile ilgili test sorularımızı çözelim.

0 yorum:

Yorum Gönder