Mbot Üzerindeki RGB Ledleri Kontrol Etme

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda mbot üzerinde yer alan RGB ledler ile ilgili sizlere bilgiler vereceğim.Resim derslerinde mutlaka ana renkler olan Kırmızı, Yeşil ve Mavi renkleri öğreniriz ve doğadaki diğer renklerin aslında bu renklerin karışımından oluştuğunu da biliriz. Mbot üzerinde yer alan RED, GREEN VE BLUE yani ana renkler ile çeşitli uygulamalar yapabiliriz.

Mblock uygulamasını açtıktan sonra Robotlar sekmesi altında yer alan Led ayarı ile ilgili kod blogunu alalım arkadaşlar. Bizim yapacağımız uygulamada kırmızı, mavi ve yeşil ledler 1 er saniye aralıklarla yanacaklar arkadaşlar. İsterseniz sizler kod bloglarında yer alan değerler ile oynayarak farklı renkler de oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Pembe rengini oluşturmak isterseniz Kırmızı:255 Yeşil:0 Mavi 150 değerinde olmalı. Turuncu rengi oluşturmak içinse Kırmızı: 255 Yeşil:75 ve Mavi:0 değerinde olmalıdır.

Mbot ile rgb led uygulaması ile ilgili küçük bir videoyu da ekledim. Umarım beğenirsiniz arkadaşlar :) Site içerisinde diğer mbot projeleri ile ilgili detayları bulabilirsiniz :)

0 yorum:

Yorum Gönder