Çocuklara Kodlama Öğretmek İçin Önerdiğim Siteler


Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere çocuklara kodlama öğretmek amaçlı hazırlanan uygulamalar hakkında bilgiler vereceğim. Elimden geldiğince bildiğim tüm platformlar ile ilgili bilgiler bu yazıda olacak :)1) Code.Org

Özellikle ilk defa kodlama yapacak öğrencileriniz için code.org sitesi gerçekten çok güzel. Özellikle Angry Birds ve Minecraft kodlama etkinlikleri kesinlikle 5.sınıf öğrencileri için biçilmiş kaftan diyebilirim. Eğer kodlama dersine ilk defa başlıyorsanız mutlaka bu site ile başlamanızı tavsiye ederim.

2) Silent Teacher

Bu site ise arkadaşlar daha çok 7,8.sınıf öğrencilerine kodlama anlatmak için kullanılabilir diye düşünüyorum. Tabii ki ve 5,6.sınıf öğrencileri içinde kullanılabilir ama seviye olarak sanki 7,8.sınıflar için daha uygun gibi görünüyor.

3) Compute It

Eğer derste farklı bir çalışma yapmak isterseniz bu sitede yer alan uygulamalar tam da size göre.

4) Tospaa.Org

Bilgisayar olmadan kodlama yapmak isteyenlerin kullanabileceği bir platform arkadaşlar.

5) Tynker

İçerisinde arkadaşlar bir çok oyun var ve öğrencileri oyun oynadıklarını sansada kodlama ve algoritma konusunda kendilerini geliştiriyorlar. Oyunları oynadıkça kazandıkları puanlarla daha zorlu bölümleri oynamaları mümkün arkadaşlar.

6) Code Hunt

Java ve C# dillerini öğreten çok kullanışlı bir oyun arkadaşlar. Öğrencilerinizle bol bol kodlama etkinlikleri yapabilirsiniz.

Sizlerle elimden geldiğince bildiğim kodlama sitelerini paylaşmaya çalıştım arkadaşlar. bunlara ek olarak Scratch programı da var. Bunu zaten yazmaya gerek bile duymadım ayrıca daha önce paylaştım kodlama uygulama örneklerini de imkanlar dahilinde derslerde kullanabilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder