Kahoot İle Öğrencileri Coşturmaya Ne Dersiniz?


Sizin de bildiğiniz gibi okullarımızın neredeyse tamamına artık etkileşimli tahtalar kuruluyor. Bu tahtalar sayesinde öğretmenler soyut olan konuları daha somut işeyebiliyor, örnekleri daha da kolay verebiliyor. Ayrıca çeşitli programlar ile de dersleri daha zevkli hale getirebiliyorlar. Sizlere bugün anlatacağım program, öğretmenlerin derste öğrencileri ile oldukça eğlenceli zaman geçirmesini sağlayan Kahoot programı. Bu tarz uygulamalar sayesinde öğrencileri derse daha aktif hale getirebilirsiniz ve öğrenmeleri daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

Kahoot Nedir Ne İşe Yarar?

Kahoot ile öğrencileriniz için quizler, anketler ve çeşitli tartışmalar oluşturabilirsiniz. Bu oluşturulan uygulamalar sayesinde öğrencileriniz tabletleri ile yapacağınız uygulamalara aktif olarak katılabilirler. Şimdi sizler için yapacağım quiz örneği ile öğrencilerimiz derse daha aktif katabileceğiz.

1) https://getkahoot.com/ adresinden Kahoot'un sitesinden üye oluyoruz. Üye olduktan sonra giriş yapıyoruz ve karşımıza gelen seçeneklerden QUİZ kısmını seçiyoruz ve QUİZ'imize bir isim veriyoruz. Bu kısımda sonra quiz ile ilgili başlık ve açıklama kısımları geliyor buraları kendimize uygun olarak doldurup geçelim.


2) Bundan sonra yapacağımız işlem işe öğrencilerimize soracağımız soruları hazır hale getiriyoruz. Sorular ile birlikte cevap ve çeldiricileri de ekliyoruz. Hemen sayfanın yukarısında yer alan NEXT ile 2. soruyu ekleyebiliyoruz. Tekrar NEXT diyerek 3-4-5.... diye istediğimiz kadar soruyu ekleyebiliriz.


3) Soru ekleme işlemi bittikten sonra SAVE butonuna tıklayarak hazırlamış olduğunuz QUİZ i PLAY diyerek öğrencilerimiz ile paylaşabiliriz. Paylaşım yaparken size bir PİN kodu verilecek. Öğrencilerinizin play store'den indirmiş oldukları Kahoot uygulamasını açtıktan sonra bu pin kodunu programa girerek kullanmaya başlayabilirler.4) Akıllı tahtada ekranında sorular ve cevaplar görünüyor ve her şık için bir geometrik cisim atanıyor. Öğrenci ekranlarında yalnızca bu geometrik şekiller görünecek. Yani öğrenciler soruyu tahtada görecek, cevabı kendi cihazından işaretleyecek. Tabletlerde görünecek ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

5) Öğrenciler cevapları verdikçe ise sorulara  verdikleri doğru cevaba göre güzel bir grafik ekrana gelecek. Okulunda tablet bilgisayar olan öğretmen arkadaşların kullanacağı bence çok güzel bir uygulama. Klasik soru cevap yöntemi yerine bu tarz uygulamaları kullanmak hem öğretmen hem de öğrenciler için çok iyi olacaktır diye düşünüyorum.


0 yorum:

Yorum Gönder