TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı İçin Proje Fikirleri


Her sene ortaokul ve liselerde gerçekleştirilen TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı başvuruları başladı. Bilim fuarı çağrı metnine göre 1 Aralık 2016 ile 15 Ocak 2017 tarihleri arasında proje yürütücüleri tarafından fuara başvuru yapılabilecek. Bu sene bazı şeyler TÜBİTAK bilim fuarında değişti. Ayrıntıları çağrı metninden öğrenebilirsiniz. Çağrı metni için buraya tıklayınız.

Tübitak bilim fuarı için öğrencilerinize şu projeleri yapabilirsiniz. Tabii ki öğrencilerinizin bu konularda fikrinin olması gerekiyor. Eğer öğrencilerin bu konularda bir fikri yoksa bu konulara hiç girmeyin derim sizlere. Çünkü elektronik ve kodlama zor şeyler mutlaka öğrencilerinizin ilgi ve alakasının olması gerekiyor. Sizlere fikir olarak vereceğim projeler genelde arduino ile yapılan projeler olacak. Umarım işinize yarayan şeyler çıkar ve güzel bir fuar yaparsınız. Şimdiden sizlere başarılar dilerim.


1) Arduino ile engelden kaçan robot

2) TV Kumandası ile hareket eden araç

3) Joystick ile hareket eden robot

4) Akıllı ev ( ışıkları telefonla açılıp kapacak, kapı girişleri kartla olacak vb.)

5) Toprak kuruduğu zaman çiçekleri otomatik olarak sulayan sistem

6) Hırsızlara karşı güvenlik sistemi

7) Sesle harita üzerindeki bölgeleri bulan bir eğitici uygulama (Türkiye haritası üzerine Karadeniz bölgesi deyince haritada Karadeniz de ışık yanacak.)

8) Akıllı telefondan kontrol edilen araç

9) Çizgi izleyen robot

10) Ses komutları ile hareket eden araçlar

11) Kapı kilit sistemi (Arduino rfid kart ile kapıyı kartla kilitleyip açabiliriz)

12) Otopark uygulaması ( Otoparka araç gelince kartla kapı açılacak araç içeriye girecek. Çıkışta ise örneğin araç kapıya 100 metre uzaklığa geldiğince kapı otomatik açılacak)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. Bu taraz projeler ile öğrencileriniz ile harika zamanlar geçirebilirsiniz. Sizin de düşündüğünüz projeleriniz varsa yorum formu ile belirtebilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş
  Yorum Yap

3 yorum:

 1. Hocam 7. sıradaki proje ile ilgili bilgi alabilirmiyim.Nasıl ve ne gibi programlar kullanılabilir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam haritafa bölgeler üzerinde ledler yani lambalar olacak öğrenci karadeniz dediği zaman karadeniz bölgesi yanacak 5 saniye sonra sönecek. Akdeniz dediği zaman akdeniz yanacak 5 saniye sönecek

   Sil
  2. anladım hocam tesekkürler :)

   Sil