6.Sınıflar İçin Small Basic Konu Anlatımı


6.sınıf bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kodlama konusunda işlenen konulardan birisi de small basic. Gerek internet ortamında olsun gerekse kendi hazırladığım çeşitli çalışmaları her daim sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Ayrıca kodlama dersi için hazırlanan scratch ile ilgili içeriklere de bakarak öğrencilerinize kodlama dersi verebilirsiniz.

Small Basic Ders Notları-Konu Anlarımı

Small Basic Komutlar Listesi : 

TextWindow : Small Basic programında ekrana yazı yazmak, mesaj vermek, yazının rengini, arka planını değiştirmek gibi işlemleri yapmak için kullanılan komuttur.

WriteLine : TextWindow komutunun bir özelliğidir. Yazı ekranına bir satır metin yazmak için kullanılır. Metin ekrana yazıldıktan sonra imleç bir satır alta geçer. TextWindow.WriteLine (“Merhaba Dünya”)

Write : TextWindow komutunun bir özelliğidir. Yazı ekranına bir satır metin yazmak için kullanılır. Metin ekrana yazıldıktan sonra imleç bir satır alta geçmeden yazının yanında bekler. TextWindow.write (“Merhaba Dünya”)

Backgroundcolor:Textwindow ekranına yazılacak yazının arkaplan rengini değiştirir. textwindow.backgroundcolor=”red”

Foregroundcolor: Textwindow ekranına yazılacak yazının rengini değiştirir. textwindow.foregroundcolor=”yellow”

Read: Textwindow ekranında kullanıcıya bir metin-yazı girmesini sağlar. Girilen yazı-metin ekrandan okunup değişkene aktarılabilir.

Örnek : Textwindow.Write(“Adınızı giriniz: “) isim= Textwindow.Read() Readnumber: Textwindow ekranında kullanıcıya bir sayı girmesini sağlar. Girilen sayı ekrandan okunup değişkene aktarılabilir.

Örnek : Textwindow.Write(“Lütfen yaşınızı giriniz = “) yas= TextWindow.ReadNumber()

İşletim Sistemi : Bir bilgisayardaki en temel ve önemli yazılım işletim sistemidir. Bir işletim sistemi olmayan bilgisayara başka program yükleyemezsin.

İşletim Sistemine Örnek : Microsoft Windows, Linux, Unix, Android, IOS, Mac OS, Symbian. Yazılım Hataları : Yazılımlarda 2 tür hata ile karşılaşabiliriz; kodlama hataları ve mantık hataları. Mantık hatalarında program çalışır ancak kodlama hatalarında program hata vererek çalışmayı durdurur.

Hatalı Kod örneği : Textwindo.write(“selam”)  Yazım hatası yapılmıştır. Doğru yazım : Textwindow.write(“selam”)

Small basic çalışma soruları ve small basic konu anlatım kağıdını da indirebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönderme