Çocuğunuz İnternet Bağımlısı Olmasın


Milanyum çağında yaşadığımız şu günlerde artık çocuklar eski oyunlardan çok vakitlerini bilgisayarlar ve tabletlerin başında geçiriyorlar. Okul döneminde derslerden ve okul gibi etkenlerden dolayı çocuklarının bilgisayar ve internet gibi durumlarıyla çok yüz yüze gelmeyen anne ve babalar özellikle yaz tatili sonunda çocuklarının internet bağımlısı olarak yaz tatilini bitirdiğini görebilirler. Tabii ki aileler çocuklarını internet aleminde tek bırakmak istemiyorlar. En büyük korkuları da çocukların istenmeyen sitelere girerek kendilerine zarar vermeleri. Çocuklarınızın internet bağımlısı olmaması ve internet ortamında göreceği zararları en alt seviyeye indirmek için bazı önerilerde bulunmak istiyorum.


1) Çocuğunuza kesinlikle internet ortamında ev adresi, telefon numarası, şifre gibi özel bilgilerini kesinlikle sosyal ortamlarda paylaşmamasını söyleyin. Ama bunu bir kere söyleyip geçmeyin. Çocuğunuza bunun öneminden mutlaka bahsedin.

2) Çocuklarınıza sosyal medyada paylaştıkları resimlere dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatın. Aile bireyleri olarak siz de şunu kesinlikle unutmayın. İnternet ortamında yüklenen bir resim asla ama asla silinmez. Sizin internet ortamına yüklemiş olduğunuz bir resim başka birisi tarafından çok kendi bilgisayarına indirilmiş olabilir.

3) Çocuklarınıza daha çok oyun oynamaları için almış olduğunuz akıllı telefonların kullanımı konusunda çocuklarınızı uyarın. Çünkü akıllı telefonların da bilgisayarlarda bir farkı kalmadı ve bilgisayar kullanırken dikkat etmeleri gerekenlere akıllı telefonlarını da kullanırken dikkat etmeleri gerekiyor.

4) Sosyal medya hesabı olan çocuklarınızla aynı sosyal medya platformlarda bulunmaya çalışın. Bu şekilde çocuğunuzun kimler ile arkadaşlık ettiğini ya da hangi saatler arasında sosyal medya da olduğunu öğrenebilirsiniz.

5) Çocuklarınız internet ortamında gezerlerken sizin mutlaka olduğunuz bir yerde olsunlar. Mesela siz salonda otururken çocuğunuz da salonda internete girebilir. Bu şekilde çocuğunuz gözünüzün önünde olur.

6) Son olarak da mutlaka kullanmış olduğunuz bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlara mutlaka bir güvenlik yazılımı yükleyin derim. Bu şekilde bazı zararlılara karşı korunmuş olursunuz. Sizin de çocuklarınızı internet ortamında güvenli tutmak ve internet bağımlısı olmaması için önerileriniz varsa yorum formu ile hiç çekinmeden yazabilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları