Güvenlik İçin VPN


VPN kullanımı özellikle ülkemizde zaman zamana engellenen sitelere girmek için kullanılıyor. Özellikle twitter, facebook ya da youtube gibi sitelere girerken VPS servisleri aracılığıyla coğrafi bilginizi gizleyerek engellenen sitelere giriş yabilirsiniz. VPN ile sadece engellenen web sitelerine giriş yapmazsınız aslında VPN servisleri sizi internet ortamında görünmez hale getirip güvenliğinizi üst düzeye çıkartabilir.1) VPN servisleri genel olarak kullanıcılara ait kayıt tutmanın zorunlu olmadığı yerlerde kurulular böylece internet üzerindeki kayıtları da kimseyle paylaşmak zorunda kalmazlar. VPN servislerinde şifreli olarak bağlandığınız için hiçbir kötü niyetli kişi sizin bilgilerinizi okuyamaz takip edemez.

2) VPN servisleriyle sizin bağlantınız arasında şifreli bir bağlantı olduğu için sizin verileriniz dinleyemez .

3) Ziyaret etmiş olduğunuz web siteleri sizin IP adresinizi öğrenemezler ve kim olduğunuzu da gizlemiş olursunuz. Çünkü tüm bağlantılar VPN sağlayıcısı bir bilgisayar üzerinde gerçekleşir. Kısaca VPN servisleri sayesinde istediğiniz bir ülkeden siteye giriş yapabiliyorsunuz diyebilirim.

VPN kurulumu ise hiç de zor değil diyebilirim. Özellikle sizlere ücretsiz hizmet veren CyberGhost VPN’i deneyebilirsiniz. Ayrıca mobil işletim sistemleri ile de uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Diğer VPN Servisleri:

SaferVPN 

My Ass 

Yukarıda yer alan VPN servisleri de bildiğim kadarı ile ufak da olsa ücretli olarak sizlere hizmet veriyor.

VPN hakkında düşüncelerinizi sizde yorum formundan kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Son olarak her an VPN kullanacaksınız diye bir şey yok. Ne yaptığınızın bilinmesini istemediğiniz ya da takip edilmek istemediğiniz durumlarda VPN servislerini kullanmak sizin güvenliğinizi arttırmada yararlı olacaktır.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları