Türkçe Dersinde Teknoloji ve “Eğitimde Teknoloji Yazarı Olmak…”


Hemen hemen hepimiz eğitimde teknolojinin neredeyse hiç kullanılmadığı hatta en teknolojik sınıfın bile sahip olabildiği yegâne şeyin tepegöz olduğu dönemlerde eğitim gördük. Hatırlıyorum da o zamanlar bu bile çok ilginç gelirdi. Oysa şimdi, bildiğimiz üzere hızla gelişen bir teknoloji ışığında derslerimizi işliyoruz.


Bir Türkçe öğretmeni olarak teknolojinin tüm imkânlarından faydalanarak dersi etkileşimli ve daha eğlenceli hâle getirmek için çabalamak gerektiğine inanıyorum. Bunun için de her şeyden önce teknolojiyi kendi hayatıma entegre etmeye ve öncelikli olarak kendimi aktif bir öğrenen haline getirmeye çabalıyorum. Öğrenme yolculuğu zaten hiç bitmeyecek bir yolculuk. Bu yolculukta en fazla beslendiğim kaynaksa öğrencilerim oluyor. Teknolojik çağın çocukları birçok şeyi önceden keşfedip bizlere yol gösterebiliyorlar. Bu da öğrenmeyi daha zevkli hâle getiriyor.

Adapazarı Özel Enka Okullarında 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren ilkokul, ortaokul ve lisede iPad ile eğitim pilot uygulama şeklinde başlatıldı. Bu doğrultuda ilkokul, ortaokul ve lisede 25’er iPad’den oluşan istasyon modeli, ortaokul 6. sınıflar, lise Hazırlık ve 9. sınıflarda öğrencilerin kişisel tabletlerini derslerde kullanması şeklinde uygulanmaya başlandı. Bu sürecin başlamasıyla birlikte ben de Türkçe derslerinde kullanabileceğim uygulamaları araştırmaya ve dersi teknolojiyle harmanlamaya başladım. iWork’ü etkin kullanarak öğrencilerin çalışmalarını uygulamalar üzerinden hazırlayıp yaratıcılıklarını sınırsız şekilde kullanmalarını hedefledim. Bunun dışında daha pek çok uygulamayla da öğrencilerin farklı taksonomik alanlara yönelik çalışmalar hazırlaması, özellikle sözel ders olduğu için, öğrencilerin akıllarındaki ön yargıların kırılması, derste aktif olmaları her zaman önemsediğim amaçlar arasındaydı. Bu doğrultuda öğrencilerimle Book Creator ile kitap hazırlama, Tellagami ile öykü-şiir oluşturma ve seslendirme, Halftone 2 ile çizgi roman tadında diyaloglarla eğlenceli ürünler çıkarma, Book Press ile farklı edebi türlerde yazma kazanımını destekleme gibi çalışmalar yaptık. Sonraki yazılarımda bu vb. uygulamalarla ilgili deneyimlerimi daha detaylı paylaşacağım.

Bu ilk yazımın başlığında “Eğitimde Teknoloji Yazarı Olmak…” dedim. “Eğitimde Teknoloji” bile çok yeni bir kavramken “Eğitimde Teknoloji Yazarı” oldukça farklı gelmişti. Ancak, böylesine güzel bir amaç için, paylaşmak için, öğretmenlerin bir araya geldiği, öğrenecek birçok şeyin olduğu bu platform beni çok heyecanlandırdı. Ben de bu platformda yer almak ve naçizane öğrenme ve öğretme yolculuğumu sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü “paylaşmak güzeldir”.

Kaynak


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları