İşlemci Sıcaklığı Hangi Programlar İle Ölçülür


Bilgisayarımızın şüphesiz en önemli donanım birimlerinden birisi de CPU yani işlemcisidir. Bilgisayarların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için özellikle işlemcilerin belirli bir sıcaklığın üzerine çıkmadan çalışması gerekmektedir. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı (fan kirliliği, termal macun eksikliği vb.) işlemci ısımız yükseliyorsa bilgisayarımızdan tam performans alamıyoruz. İşlemci sıcaklığının ne kadar olduğunu öğrenmek için çeşitli programlar kullanılıyor. Sizlere bu yazımda bu programlardan bahsetmeye çalışacağım. Bu arada ideal işlemci sıcaklığımız 35 derece iken yoğun bir şekilde çalıştığımız zamansa sıcaklığın 65 derece civarında olması gerekir. Eğer bu değerden fazla derecelere ulaşıyorsa işlemcimiz fazla ısınıyor demektir.

İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

İşlemci sıcaklığını ölçmek
için kullanılan programlardan 3 tanesini siz değerli Bilişimci Ruh takipçileri ile paylaşmak istiyorum. Ben bu 3 programdan hayli memnunum diyebilirim.

1- Core Temp

İşlemci sıcaklığını takip etmek için en fazla tercih edilen programlardan birisidir. Ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. En büyük avantajlarından biri kesinlikle işlemcinin ulaştığı en yüksek sıcaklık değerlerini kayıt altına almaktır.

2- CPU Thermometer

Yine en fazla tercih edilen ücretsiz CPU sıcaklık ölçen programlardan birisi de CPU Thermometer programıdır. Bu program kurulum gerektirmez ve kolay bir şekilde çalışarak sizlere CPU sıcaklığı hakkında bilgiler verir.

3- Hardware Monitor

CPU sıcaklığı ölçen programlar
içerisinde en kapsamlı olanlardan birisi de kesinlikle Hardware Monitor programıdır. Sadece CPU değil Anakart, ekran kartı gibi donanımlarında sıcaklığın ölçebilir. Tabii ki programın sizin ekran kartı ve anakart modellerinizi desteklemesi gerekiyor: Diğer programlardan diğer bir farkı ise görev çubuğunda çalışamıyor olması. Ayrıca son değerleri de kaydedebiliyor.

İşlemci sıcaklığını ölçmek için kullandığım programları elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Eğer sizinde CPU sıcaklığını ölçmek için farklı programlar varsa bizimle yorum formu aracılığıyla paylaşabilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları