4G ve 5G Arasındaki Farklar


Bundan yaklaşık bir 5-6 yıl öncesine kadar 3G'ye geçtiğimiz yılları hatırlıyorum. İnsanımız o kadar heyecan yapmıştı ki... Hatta televizyonlar günlerce 3G hakkında haberler bile yapmışlardı. 3G'nin insanlığa çok faydalı olduğunu elbette kabul ediyoruz. Şu an için arabalarımızda yer alan navigasyonlar da, cep telefonlarında kullandığımız mobil internet hep 3G nin bize sağlamış olduğu faydalardan sadece 2 tanesinin örneği.Ama artık 3G nin devrinin bittiği 4G nin devrinin yaşandığı hatta 5G nin deneme çalışmalarının yapıldığı günleri yaşıyoruz. İnsanlar 4G sayesinde interneti 3G nin 10 katına kadar hızla kullanabiliyorlar. Özellikle 4K videolarında çıkmasıyla birlikte artık 3G teknolojisi de bu videoları açmada yetersiz kalıyor. Eğer buna inanmıyorsanız hemen telefonunuzdan bir 4K video açın ve ne kadar hızlı izleyemediğinize şahit olun derim.

Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra insanların mobil internet olarak adlandırılan ve neredeyse günlük yaşamlarının büyük bir kısmını ele geçiren internette daha hızlı olarak gezinmeleri için 3G servisi yetersiz kalıyor.

4G mi 5G mi

Geçen yıllarda yapılan 5G denemelerinde çok büyük hızlara ulaşıldı. Saniyede 7,5 GB... Bu demek oluyor ki 5G ile insanlar internet hızı konusunda uçacaklar. Tabii ki 5G nin insanlara hizmet etmeye geçmesi için tahmini yıl 2020... 2020 yılına gelindiğinde ise bu saniyede 7,5 GB hızından artacağından kimsenin şüphesi olmasın.

4G de ise hız sadece 1 GB. Aslından şu an için 1 GB bizim işlerimizi hayli hayli görürken ilerleyen yıllarda bu kesinlikle yeterli gelmeyecek ve 5G ye geçiş kaçınılmaz olacak. 5G ile birlikte internete bağlı arabalar, akıllı televizyonlar, kapı kilitleri vb. internet olmadan kullanılamayacak hale gelebilir.

Şu an için 3G nin bize yetersiz geldiğini düşünürsek 4G de çok değil bir kaç yıl sonra bize yetersiz gelecek. Bakalım 2020 de 5G hayatımıza neler katacak merakla bekliyoruz.

Siz de değerli görüşlerinizi yorum formundan bizler ile paylaşabilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş
    Yorum Yap

1 yorum:

  1. 5G deneme çalışmalarına 2018 yılında başlanacakmış. Türkiye' nin de 4G ye geçmeden direkt olarak 5G ye geçme istemesi alt yapı sorunu oluşturacaktır ve Türkiye'nin 5G ye geçmesi en azından 4 yıl daha gecikebilecektir. bu da zamanımızda bile çok fazla bir zaman kaybı demektir. 2020 senesinde bu kayıo göreceli oalrak çok çok fazla bir kayıp olacaktır.

    YanıtlaSil

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar

MEB Kitapları 5,6.Sınıflar ve İlkokullar
Bilişim dersi için hazırlanan MEB kitapları