3D Yazıcılar İçin Geliştirilen 3 Mobil Uygulama


3D yazıcılar artık hayatımızın her noktasına yavaş yavaş da olsa ulaşmaya başladı. Özellikle maliyet, zaman gibi faktörleri göz önünde bulundurduğumuz zaman 3D yazıcıların kullanılması adeta kaçınılmaz bir hal alıyor.

3D yazıcılar ile artık organ bile yapılabileceği konuşuluyor. Düşünebiliyor musunuz organlar yazıcıdan çıkabilecek. Sizlere 3D yazıcılar için geliştirilen mobil uygulamalara geçmeden biraz daha 3D yazıcılar hakkında bilgiler vermek istiyorum.

3D yazıcılar ile hayalinizdeki her şeyi yapmak mümkün. Aklınıza gelen çok küçük bir şey olabileceği gibi çok büyük bir şey dahi olabilir. (Araba, ev, sandalye, masa vb.) Özellikle son zamanlarda mobil platformlarda olan gelişmeler sayesinde artık telefonlarınızdan bile tasarımlar yapabilirsiniz.

3D yazıcıları kullanabilmek için ilk olarak belirli bir tasarım yapmanız gerekiyor. Hayal ettiğimiz şeyleri tasarlayarak yazıcıya gönderiyoruz ve karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin birkaç yıl sonra biraz daha geliştirildiğini düşünürsek aslında ilerleyen yıllarda şu an için bizlere zor gelen çoğu şeyin daha basit hale geldiğini görebiliriz.3D yazıcılardan herhangi bir çıktı alabilmek için dediğim gibi ilk olarak tasarım yapmak zorundayız. Bilgisayarlarda 3D tasarımlar yapmak için çok çeşitli programlar var. Mobil teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık 3D tasarımları mobil platformlarda yapmak da mümkün hale geldi. İşte sizlere bu yazımızda 3D tasarımlar yapabilmek için kullanabileceğiniz uygulamalardan bahsetmeye çalışacağız.

1) Morphi 

Bu uygulamamız bizlere 3 boyutlu tasarımlar yapmamızı sağlıyor. Bu uygulama sayesinde üç boyutlu modelleri yapabilir objeleri çevirebilir veya eklemeler yapabiliriz.

2) eDrawings 

Solidworks tarafından geliştirilen bu uygulamamızı daha çok mühendisler ve tasarımcılar tarafında tercih edilmektedir. Ayrıca Android ve İOS işletim sisteminde kullanılabilir ve Solidworks ile uyumlu bir şekilde çalışır.

3) SketchUp Mobile Viewer 

Android ve İOS işletim sisteminde kullanılabilen SketchUp Mobile Viewer uygulaması ile üç boyutlu yazıcılarda basılacak olan modelleri oluşturmak mümkün. Mimarlar ve mühendisler tarafından tercih edilen bu uygulama sayesinde üç boyutlu tasarımları yapabilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder