Windows'u Hızlandırmak İçin Öneriler ve İpuçları


Belirli bir süreden sonra Windows artık yavaşlamaya başlar ya da çeşitli uyarılar vermeye başlar. Siz değerli bilişimciruh takipçileri için hazırladığım bu yazımda windowsu hızlandırmak için çeşitli öneriler ve ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

1) msconfig ile Sistem Yapılandırması

Bilgisayarımızda Win+R tuşu kısa yolu ile çalıştır penceresini açıyoruz ve  msconfig yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Çıkan ekrandan hemen başlatma kısmına geliyoruz. Bu ekranda gördüğünüz programlar ilk açılışta çalışan programlarım listesi olacaktır. İçerisinde bilgisayarınızın çalışmasını yavaşlatan programlar olabilir. Örnek vermek gerekirse bir A programı olsun ve siz bunu nadir olarak kullanıyorsunuz o zaman açılışta başlatma seçeneklerinden bunu kapatırsak bilgisayarımız daha hızlı açılacaktır.

Dikkat: Burada Windows uzantılı programları kapatmamaya özen gösterin. Yoksa sisteminizde çeşitli sorunlara yol açabilirsiniz.

2) Disk Temizleme

Disk temizleme de yine bilgisayarımızı hızlandıran bir yöntemdir ve kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

Başlat > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Temizleme yolunu takip edeerek disk temizlemeyi yapabilir ve bilgisayarınızı bir tık daha hızlı hale getirebilirsiniz.3) Disk Birleştirme

Başlat > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Temizleme Disklerimizi  en azından ayda bir birleştirme işlemi yaparsak bu bilgisayarımızı hızlandıracaktır.

4) CCleaner ile bilgisayarınızı haftada bir tararsanız sizin uğraşmak istemediğiniz çerezler, geri dönüşüm kutusu vb. yerleri temizler ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar.

5) İşlemciyi Gereksiz Yere Kullana Programları Bulma

Bazen bilgisayarımızda tek bir program açık olmasına rağmen işlemci kullanımı %40'lara %50'lere kadar gelir. Bu da ister istemez bilgisayarımızda çeşitli yavaşlamalara sebep olacaktır. Bunu engellemek için Ctrl + Alt + Del tıklayarak Görev Yöneticisini açarız. Oradan İşlemler sekmesinden CPU tıklayarak en çok zorlayan programı buluruz.


Bulduğumuz zorlayan programa sağ tıklayarak “Benzeşmeyi Ayarla” diyerek oradan tek bir çekirdek haricinde diğerler kutuları boşaltarak o çekirdekleri kullanamayan program sayesinde bilgisayarımız hızlanır.

5 adımda windows'u nasıl hızlandırırız öğrenmiş olduk. Eğer bunlar dışında sizlerinde bir önerisi olursa yorum formundan belirtirseniz buna çok sevinirim.
Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder