Bilgisayarımda Virüs Mü Var?


Bilgisayar kullanıcıları özellikle de Windows işletim sistemine sahip kullanıcıların bilgisayarlarında virüsler eksik olmaz. Bu nedenle bilgisayarınız da çeşitli yavaşlamalar ve performans kayıpları olabilir. Virüs nedir diye uzun uzun anlatmama da gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü artık bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü virüsün ne olduğunu biliyor.

Bilgisayarlar En Çok Hangi Virüsler Girer?

Trojan (truva atı), Backdoor(arka kapı), Worm (solucan), Adware (reklam yazılımı) bilgisayarlara en çok giren virüsler içerisinde kendisine yer bulur.

Virüslerden Nasıl Kurtuluruz?

Bilgisayar virüslerinden kurtulmanın ve korunmanın en iyi yollarından biri şüphesiz ki antivirüs programı kurmaktır. Ama antivirüs programları da sizleri bir yere kadar korurlar. En sonunda sisteminize mutlaka bir virüs girer ve sistem de performans kayıplar başlar. Virüslerden korunmanın diğer bir yolu da DeepFreeze gibi bir program kurarak bilgisayarınızı her açılışta ilk haline getirmek olabilir. Tabii ki bu da biraz yorucu olacaktır. Çünkü program kuracağınız zaman size sıkıntı yaratacaktır. Ya da virüs C değil de D sürücüsüne bulaşabilir. Ama virüsten korunma yollarında biri olarak düşünülebilir.Bilgisayarımda Virüs Var Mı? 

1) İnternet tarayıcınızda kilitlenmeler varsa ya da ana sayfası değişmişse bilgisayarınızda virüs vardır.

2) Bilgisayarınız açılışta eskisi gibi hızlı değil de yavaş açılmaya başlamışsa,

3) İnternet tarayıcınız sürekli olarak pop-up pencereler açıyorsa,

4) Bilgisayarınızda hiç bir işlem yapmıyorken görev yöneticinize girin ve CPU ve RAM kullanımına bakın. Eğer bu kullanım normalden (%3-4) fazlaysa,

5) Görev yöneticiniz açılmıyorsa,

6) Bilgisayarınızda sizin bilmediğiniz yeni yazılımlar ve uzantılar yüklendiyse,

7) İnternet sitelerinde gezinirken çok fazla reklamlar ile karşılaşıyorsanız,

Bilgisayarınızda büyük ihtimal virüs vardır. Çeşitli antivirüs programları ile taratmanız gerekiyor. Ya da AdwCleaner, ComboFix, CCleaner gibi programlar ile tarama yaparak sistem dosyalarınızı düzeltmeli ve virüslerden temizlemelisiniz.

Bu yazıya eklemek istediğiniz yöntemler varsa yorum formundan yazabilirsiniz.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder