Yeni Atanacak Bilişimcilere Tavsiyeler


Yeni atanan arkadaşlarıma faydalı olmak adına bu yazıyı yazmıştım. Üzerinden baya bir süre geçti ve yazıyı güncelleme yaptım. Bu yazıyı sizlere faydalı olmak adına hazırlıyorum. Umarım sizler için faydalı olabilirim.

1) Tercihleriniz içerisinde gelen ya da 21’den gelen okulun ilk olarak müdürünü arayıp hangi bankadan hesap açmanız gerektiğini sorun. Direkt milli eğitime gitmenizi tavsiye etmiyorum. Çünkü bankada çok sıra bekliyorsunuz. Hesabınızı açtıktan sonra kararname için milli eğitime gideceksiniz. Daha sonra okula milli eğitimden aldığınızı belgeleri götüreceksiniz. Son olarak okulun size vermiş olduğu göreve başlama yazısını milli eğitime götüreceksiniz. (İşleyiş şekli değişmiş olabilir kesinlikle atandığınız okul müdürünü arayıp bilgi alın zaten 10 ağustosa kadar çeşitli evrakları gerekli yerlere götürmeniz gerekiyor.

2) Milli eğitime giderken diploma ya da geçici mezuniyet belgesi fotokopisi ve aslı, askerlik durum belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, 6 tane fotoğraf, mal bildirim formunu milli eğitimden alıp dolduracaksınız.

3) Öğretmenlikte size ilk tavsiyem öğrencilere kendinizi sevdirdin zor değil öğrencilere özel olduklarını hissettirin ben öyle yapıyorum okuldaki işleri de halledersin size tavsiyem kesinlikle kendinizi geliştirmekten vazgeçmeyin size engel olmak isteyenler olacaktır bu kadar çalışma kendini yorma felan asla onlara kulak asmayın. Özellikle kendini bilmezlere kendinizi ezdİrmeyin kimsenin özel işlerini yapmak zorunda değilsiniz dik durun. Akıllı tahta konusunda bilgili olun teknik konularda çoookk iyi olmak zorunda değilsiniz bir işi yapamadığınız zaman teknik servis gelecek başka yolu yok demekten çekinmeyin siz öğretmensiniz unutmayın Herkes bir şey ister durur ipin ucu bir kere kaçarsa bir daha ele gelmez art niyetli bir sürü kişi olacaktır onlara ayrıca dikkat edin Dersimiz 5,6 sınıflarda zorunlu 7,8.sınıflarsa seçmeli neler öğretildiği ile ilgili öğretim programına bakabilirsiniz. Belki bu yazdıklarım garip gelebilir ama bu şekilde ilerliyor süreç. Kendiniz bilmez bir sürü insan var. Sizin işinize saygı duymayan sizin yaptıklarınızı basite alan bir sürü insanla karşılaşma ihtimaliniz olacak unutmayın :)


4) Göreve başladığınız dönem büyük ihtimal FP-BTR başvuruları oluyor olacaktır. Başvuruları kesinlikle kaçırmadan başvurunuzu yapın. BTR olmaktan kesinlikle korkmayın. Btr ile ilgili tavsiye yazılarıma da bakabilirsiniz.

>> FP-BTR 1.Dönem Çalışma Planı

>> FP-BTR Aylık Raporlar

>> FP-BTR Görevleri Nelerdir

5) Bilişimci olunca malum okulda format ve program işleri bitmiyor. Bunun için yanınızda kesinlikle XP ve WİN7 cd’si de olsun :) Hatta Google drive gibi bir yere de programları (Office, reader vb) yüklerseniz sizin için süper olacaktır. Ayrıca akıllı tahtalar ile ilgili bilgileriniz eksikse mutlaka bu bilgileri gözden geçirin. Eksikliklerinizi site içerisinde yer alan yazılar ile kapatabilirsiniz. Sizlerle yine tavsiye yazılarımı paylaşayım.

>> Akıllı Tahta Dokunmatik Sorunu

>> Akıllı Tahta Tecrübelerim

6) Okuldaki işlerden çok korkmayın. Her şeyi yavaş yavaş öğrenirsiniz. Gözünüz korkmasın. Ayrıca hayır demeyi de öğrenin. Kimsenin kişisel işlerini yapmak zorunda değilsiniz. İnsanların sizleri kullanmasına ezmesine izin vermeyin. Aklınıza takılanları bana sorabilirsiniz. Bilgim dahilinde hepinize yardımcı olurum.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Eğer yeni atanan bilişimci hocalarımıza tavsiyeleriniz varsa yorum formundan belirtirseniz onlara çok yardımcı olursunuz. Şimdiden atamanız hayırlı uğurlu olsun :) Son olarak gerekli evraklara mutlaka klavuzdan bakın arkadaşlar yeni şeyler eklenmiş olabilir başınız ağrımasın.


Google Plus İle Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder